Dieta niskowęglowodanowa – jadłospis, przepisy, efekty

Dietę niskowęglowodanową o zwiększonej zawartości błonnika i wysokiej zawartości białka zaleca się zarówno przy cukrzycy, jak i przy odchudzaniu. Zasada tej diety opiera się na utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi, co docelowo pomaga kontrolować apetyt.

Co to jest dieta niskowęglowodanowa?

Dieta niskowęglowodanowa to dieta polegająca na spożywaniu nie więcej niż 100-150 g węglowodanów dziennie. Ponadto większość produktów węglowodanowych powinna pochodzić z warzyw i pełnoziarnistych produktów zbożowych, które zawierają znaczną ilość błonnika. Dla kogo jest dieta niskowęglowodanowa? Jadłospis poleca się zarówno diabetykom (jest to skuteczny sposób na utrzymanie stabilnego poziomu glukozy we krwi), jak i sportowcom trenującym pod kątem redukcji. Między innymi przestrzeganie diety niskowęglowodanowej rozpoczyna stopniowe przejście na dietę ketonową, co oznacza całkowite wyeliminowanie z diety węglowodanów – pozwala to na wcześniejsze dostosowanie jadłospisu do diety wysokobiałkowej i wysokotłuszczowej.

Dieta niskowęglowodanowa dla cukrzyków

Cukrzyca typu 2 jest chorobą związaną z upośledzoną zdolnością regulowania poziomu glukozy. Zdecydowana większość przypadków tego typu cukrzycy ma związek z dietą bogatą w łatwo przyswajalne węglowodany. Jednym z czynników ryzyka jest także siedzący tryb życia. Szereg badań naukowych pokazuje, że dieta niskowęglowodanowa to prosty sposób na kontrolowanie poziomu glukozy we krwi i może odwrócić cukrzycę typu 2. Średnio po 6 miesiącach ograniczenia węglowodanów efekt zaobserwowano u 60% badanych. Jakie jeszcze zalety ma dieta niskowęglowodanowa? Efekty są lepsze niż przyjmowanie tabletek obniżających poziom glukozy. Co więcej, w przeciwieństwie do leków, dieta nie powoduje problemów żołądkowych i nie obniża poziomu testosteronu.

Dieta niskowęglowodanowa

Dieta niskowęglowodanowa – jadłospis

Jaka zatem powinna być dieta niskowęglowodanowa? Przepisy są proste i nie wymagają od nas wyrzeczeń. Głównymi składnikami odżywczymi organizmu są białka, tłuszcze i węglowodany. Węglowodany z kolei dzielą się na proste i złożone Głównym celem diety niskowęglowodanowej jest wyeliminowanie węglowodanów prostych. Przede wszystkim należy całkowicie zrezygnować ze słodyczy i produktów skrobiowych (od słodkich napojów gazowanych, soków, napojów owocowych po ciasta, słodkie wypieki i ciasta), a także wyeliminować ze swojej diety produkty skrobiowe (ziemniaki i biały ryż).

Co jeść na diecie niskowęglowodanowej?

Kluczowym punktem jest lista produktów, które przewiduje dieta niskowęglowodanowa. Jadłospis to mięso, ryby, grzyby, nabiał (jajka, twarożek), zielone warzywa (brokuły, fasolka szparagowa, szpinak, seler), sałatę, orzechy, jagody (w małych ilościach). Jednocześnie celem diety niskowęglowodanowej nie jest jedynie wybieranie produktów z listy, ale przynajmniej uzyskanie przybliżonego zrozumienia całkowitego ładunku glikemicznego pożywienia, które spożywasz dziennie. Co natomiast wyklucza dieta niskowęglowodanowa? Przepisy powinny być wolne od:

• Żywności zawierającej rafinowane węglowodany.

• Cukier, mąka i słodycze.

• Chleb pszenny.

• Produkty o wysokiej zawartości skrobi.