Toksyczna rodzina i teściowie - jak sobie z nimi radzić?

Każdy z nas chciałby mieć rodzinę idealną. Ale niestety nie zawsze się to udaje. Nie do rzadkości należą sytuacje, w których rodziny mogą być nie do końca takie, jakich byśmy pragnęli. Dzieje się tak zarówno w przypadku teściów (gdy pojawia się toksyczna teściowa lub toksyczny teść), jak i pozostałych członków rodziny współmałżonka (na przykład toksyczna rodzina męża lub toksyczna rodzina żony). Nie są to wymarzone sytuacje, ale na większość z nich nie mamy po prostu wpływu. Jak zatem sobie radzić z takimi ludźmi, aby nie zwariować i zachować spokój ducha? Sposobów jest kilka.

Z rodziną nie trzeba się przyjaźnić

Rodzina męża lub żony to ludzie, z którymi nie trzeba się przyjaźnić. Co więcej - nie trzeba ich nawet lubić. Jeżeli pojawia się toksyczna teściowa lub toksyczny teść, to warto ustalić ze współmałżonkiem jasne granice. Dobrym rozwiązaniem jest ustalenie, iż współmałżonek będzie kontaktował się z rodzicami bez angażowania w te relacje swojej żony lub swojego męża. W ten sposób druga strona pozbywa się presji, iż musi się z zaprzyjaźnić z teściami. Tak naprawdę nie ma takiej konieczności.

Teściów i rodziny współmałżonka nie trzeba zadowalać

Kolejnym sposobem na to, aby toksyczna rodzina żony lub toksyczna rodzina męża nie stała się prawdziwym problemem jest uświadomienie sobie, że tego rodzaju ludzie nigdy nie będą szczęśliwi. I nie ma tu znaczenia, że zaprasza się ich na przyjęcia, uczestniczy się razem z nimi w świętach lub różnego rodzaju uroczystościach i organizuje się rodzinne spotkania. Oni zawsze będą niezadowoleni i zrobią wszystko, aby popsuć dobrą zabawę. W takiej chwili warto zastanowić się nad tym, czy takie spotkanie w ogóle mają sens. Jedną z najrozsądniejszych decyzji jest unikanie tego typu spotkań. Nikt nie chce spędzać szczęśliwych chwil z toksycznymi ludźmi.

Teść

Stworzenie dystansu

Toksyczna rodzina żony bądź toksyczna rodzina męża powinna być trzymana na dystans. I chodzi tu o każdy rodzaj dystansu - fizyczny i emocjonalny (tym bardziej, że są one powiązane). Przykładem może być opuszczenie rodzinnego obiadu (gdy toksyczny teść pozwala sobie na zbyt dużo) lub unikanie bycia na każde zawołanie (gdy toksyczna teściowa domaga się uwagi na każdym kroku). Uświadomienie sobie, że w takich sytuacjach dystans jest konieczny, to połowa sukcesu. Nie można mieć poczucia winy, że nie jest się na każde zawołanie toksycznych członków rodziny. 

Wybaczenie

Toksyczni ludzie (i to zarówno toksyczna teściowa, toksyczny teść, jak i inni toksyczni członkowie rodziny współmałżonka) potrafią bardzo zranić. A tego sytuacje zazwyczaj pamięta się bardzo długo, co może mieć wpływ na dalsze życie. Jednak nie warto tego robić. W takiej sytuacji warto sobie uświadomić, że nie można wiecznie rozwodzić się na nad przeszłością. Dobrym sposobem jest wybaczenie takim ludziom. I chociaż wymaga to rozwagi i przemyśleń, to niemal zawsze jest opłacalne. W ten sposób nie tylko osiągnie się spokój ducha, ale też uniknie kłótni z małżonkiem. Jest to o tyle istotne, iż otwarty konflikt z teściami lub rodziną współmałżonka może prowadzić do zakończenia małżeństwa.Toksyczna rodzina żony lub toksyczna rodzina męża to problem, z którym zmaga się bardzo wiele osób. I chociaż nie jest to łatwa sytuacja, to istnieją rozwiązania, których zastosowanie jest bardzo pomocne w odzyskaniu spokoju ducha.