Wymiana dowodu osobistego po ślubie – co jest potrzebne i jaki jest koszt?

Wiele osób nie orientuje się, w jaki sposób zmienić nazwisko po ślubie i w jakim czasie należy to uczynić.

Po jakim czasie od ślubu trzeba zmienić dowód – odpowiadamy!

W Polsce małżeństwo można zawrzeć w:

• Urzędzie stanu cywilnego.

• W kościele lub innej świątyni, z tym że jedynie ślubu w kościele katolickim nie trzeba potwierdzać w urzędzie stanu cywilnego. Jest to tak zwane małżeństwo konkordatowe.

Podczas ślubu wiele kobiet przyjmuje nazwisko męża. Wiąże się to z wieloma zmianami formalnymi. Warto zatem wiedzieć, po jakim czasie od ślubu trzeba zmienić dowód. Nieważne zatem czy przyjmujesz nazwisko męża, czy będzie to nazwisko łączone, musisz dokonać wymiany dokumentów.

To, po jakim czasie od ślubu trzeba zmienić dowód, zależy od tego czy bierzesz ślub cywilny, czy kościelny. W pierwszym przypadku nazwisko zostaje zmienione automatycznie w dniu wydania aktu małżeństwa. Jeśli chodzi o ślub konkordatowy, to procedura zmiany nazwiska może trwać dłużej, nawet do 10 dni.

Co jest potrzebne do zmiany dowodu osobistego po ślubie – lista

Co oczywiste, zmiana nazwiska wiążę się z wymianą wielu dokumentów. Musisz zatem wiedzieć, co jest potrzebne do zmiany dowodu osobistego po ślubie. Przede wszystkim na aktualizacje danych masz 30 dni. Jednak uspokajamy – twoje dokumenty będą jeszcze ważne przez 4 miesiące od daty ślubu, a w przypadku paszportu, nawet do 6 miesięcy po zawarciu małżeństwa. Wynika to z faktu, że urzędy mają niekiedy nawet miesiąc na wymianę dokumentów.

To, co jest potrzebne do zmiany dowodu osobistego po ślubie to:

• Akt małżeństwa.

• Aktualna fotografia 35×45 mm.

• Dotychczasowy dokument tożsamości.

Dokumenty

Czy akt małżeństwa jest potrzebny do wymiany dowodu – wyjaśniamy

Zatem, jeśli zastanawiasz się, czy akt małżeństwa jest potrzebny do wymiany dowodu, to jest to dokument kluczowy. Sam wniosek o zmianę nazwiska, a tym samym wymianę dokumentów można złożyć w dowolnym urzędzie gminy. Możesz to zrobić także przez Internet i nie ma tu znaczenia, gdzie jesteś zameldowana. A czy akt małżeństwa jest potrzebny do wymiany dowodu, jeśli robisz to online? Oczywiście tak. Nie ma znaczenia czy dostarczysz dokument w formie cyfrowej, czy tradycyjnej, papierowej.

Ile czeka się na nowy dowód po zmianie nazwiska – jak przyśpieszyć wydanie dokumentów?

Warto też wyjaśnić, ile czeka się na nowy dowód po zmianie nazwiska. Przede wszystkim sam dokument można odebrać jedynie osobiście. Bez względu na to, w jaki sposób został złożony wniosek. Przy odbiorze musisz zdefiniować kody pin do e-dowodu. Jeden z nich służy do składania podpisu elektronicznego, a ten drugi do logowania. To ile czeka się na nowy dowód po zmianie nazwiska, zależy od danego urzędu gminy. W większych miastach może to trwać nawet miesiąc. W przypadku mniejszych gmin czy ośrodków miejskich wszystko zależy od ilości wniosków, ale czas oczekiwania jest zwykle dużo krótszy. Warto też pamiętać, że jeśli zmieniasz nazwisko, to wiąże się to z aktualizacją innych dokumentów takich jak prawo jazdy, czy dokumenty bankowe. Jeśli to zaniedbasz, to może mieć to poważne konsekwencje.