Co zrobić z dziećmi na weselu?

Jesteś rodzicem, właśnie otrzymałeś zaproszenie na ślub i w związku z tym zastanawiasz się, czy zabierać dziecko na wesele? Planujesz swój ślub i wesele i nie wiesz, czy dzieci również należy wpisać na zaproszeniu? Czy Waszym obowiązkiem jako Młodej Pary jest zapewnienie dzieciom opieki? Czy dzieci na weselu nie będą przeszkadzać innym gościom?

Czy dzieci powinno się brać na wesele?

Postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania. Wtedy łatwiej podejmiesz właściwą decyzję. Czy dzieci powinno się brać na wesele? Decyzja o tym, czy organizować wesele z dziećmi czy bez należy tylko i wyłącznie do narzeczonych. Jeżeli zdecydujecie się, że organizujecie wyłącznie przyjęcie weselne dla dorosłych, to Wasi goście powinni decyzję tę uszanować. Jeśli jednak obecność dzieci nie będzie Wam przeszkadzała, decyzja o tym, czy zabrać dziecko na wesele powinna należeć tylko do jego rodziców. Jeśli na Waszym weselu będą również dzieci, dobrze byłoby zapewnić im atrakcje, które sprawią, że rodzice przynajmniej przez pewien czas będą mogli spokojnie bawić się na przyjęciu.

Czy dzieci są liczone na weselu?

Wiele młodych par nie chce ograniczać swojego przyjęcia weselnego tylko do osób dorosłych. Jeśli Wy także nie macie nic przeciwko temu, aby znalazło się dziecko na weselu, to nie ma w tym nic złego. Organizacja przyjęcia weselnego z dziećmi będzie dla Was większym wyzwaniem. Musicie pomyśleć, aby w sali, w której będzie odbywało się wesele znalazł się pokój, w którym zmęczone dzieci będą mogły pójść spać. Na weselu mogą znaleźć się dzieci w bardzo różnym wieku. Zastanówcie się czy nie warto wynająć opiekunki bądź animatora, którzy zaopiekują się dziećmi i zorganizują im czas tak, aby się nie nudziły. Oczywiście oznacza to dla Was wyższe koszty.

Dziecko na weselu

Ile się płaci za dzieci na weselu?

Wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko. To, ile się płaci za talerzyk na weselu przygotowany dla dzieci zależy także od rodzaju urządzanego przyjęcia. Kwestia ta nie będzie Was dotyczyła, jeżeli przyjęcie weselne organizujecie w wynajętej sali i macie własnego kucharza. Inaczej wygląda to w przypadku przyjęcia weselnego w restauracji. Najczęściej za dzieci na weselu poniżej trzeciego roku życia nie zapłacicie nic. Niektórzy restauratorzy idą jeszcze dalej i nie naliczają opłat za menu dla dzieci do czwartego roku życia. Za dzieci do siódmego (czasem dwunastego) roku życia restauratorzy pobierają pięćdziesiąt procent normalnej opłaty. Dzieci starsze traktowane są już jako osoby dorosłe.

Gdzie posadzić dzieci na weselu?

Najmłodsze dzieci będą siedzieć przy stole razem z rodzicami. Dla starszych możecie przygotować osobny stolik. Postarajcie się o menu, z którego dzieci będą zadowolone. Zamiast flaków i kotleta schabowego z ziemniakami dzieci chętniej zjedzą frytki albo kuleczki ziemniaczane z kawałkiem kurczaka i sałatką ze świeżych warzyw. Na dziecięcym stoliku powinny się znaleźć także słodkości, ale nie powinno ich być zbyt dużo. Nie zapomnijcie również o napojach. Najlepsze będą soki owocowe.