Jak wygląda wesele na Śląsku?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Wydarzenie to jest wyjątkowe nie tylko dla młodej pary, ale także dla jej rodziców, dziadków, chrzestnych i zaproszonych gości. Weselne tradycje nie są jednolite w całym kraju. Wieloma pięknymi i barwnymi tradycjami weselnymi może pochwalić się Śląsk. Co ważne, w poszczególnych częściach tego regionu tradycje te mogą być trochę inne. Dla osób z innych regionów Polski zaskakujące może być też to, że tradycyjne śląskie wesele, a właściwie związane z nim zwyczaje zaczynają się już na tydzień przed ślubem.

Ile trwa śląskie wesele?

Dzielenie się weselnym kołaczem jest do dzisiaj kultywowanym zwyczajem weselnym na Śląsku. Tydzień przed ślubem, a czasem nawet jeszcze wcześniej, narzeczeni odwiedzają wszystkich gości weselnych, bliskich, znajomych i sąsiadów. Odwiedzają nawet te osoby, które nie zostały przez nich zaproszone na  ślub i przyjęcie weselne. W odwiedziny nie przychodzą oczywiście z pustymi rękami. Przynoszą ze sobą paczki, w których kryje się weselny kołocz. Może to być sernik, makowiec albo jabłecznik. Weselny kołocz jest zawsze pieczony na drożdżowym cieście.

Do dzisiaj takie tradycyjne przyjęcia weselne trwają dwa dni. Czas oczekiwania na wolny termin w dobrej restauracji jest na Śląsku bardzo długi. Ślub i wesele narzeczeni planują nawet trzy lata do przodu.  Do tradycyjnych weselnych zwyczajów na Śląsku należy też „czaskanie”. Dzień przed ślubem do domu przyszłej panny młodej schodzą się goście weselni, sąsiedzi, znajomi i przyjaciele. Każda z przybyłych osób tłucze stare szkło, porcelanowe naczynia, ceramikę. Ma to przynieść młodej parze szczęście.

Wesele na Śląsku

Gdzie zrobić wesele na Śląsku?

Śląskie wesele organizowane jest w restauracji, karczmie lub zajeździe. Jeżeli marzysz o takim właśnie weselu, musisz szukać lokalu, którego aranżacja nawiązuje do tradycyjnego śląskiego wystroju. Znalezienie lokalu z takim wystrojem nie sprawi Ci najmniejszego nawet problemu. Jednym z najważniejszych elementów śląskiego wesela jest jedzenie. Tradycyjne wesele na Śląsku nie będzie udane, jeśli goście nie zjedzą gorącego rosołu z makaronem, białych bądź ciemnych klusek z roladą i zasmażaną czerwoną kapustą. W menu koniecznie musi się też znaleźć kompot z wiśni albo truskawek. Na deser podawany jest także wspomniany już kołocz, kulki z ciasta nasączonego wódką i udekorowane bitą śmietaną, bakaliami i owocami oraz mus jajeczny. Na obiadu na Śląsku tradycyjnie zasiada się w południe. Dlatego też śluby odbywają się przed południem, o godzinie 10 lub jedenastej. Wesele na Śląsku na ogół kończy się o godzinie pierwszej w nocy, ale i tak trwa wiele godzin. Poprawiny zaczynają się, gdy kościelne dzwony biją „na Anioł Pański” czyli o godzinie 12. Przygotowania tradycyjnego śląskiego wesela to trudne logistycznie zadanie.