Ile kosztuje sala weselna?

Koszt wesela może się wahać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Od czego zależy koszt uroczystości weselnej?

Co wpływa na koszt wesela?

Przede wszystkim powinieneś zdecydować o formacie uroczystości – ma to być wspaniały ślub dla krewnych i przyjaciół lub obiad dla najbliższej rodziny? A może coś pomiędzy tymi opcjami. To głównie od tego zależy, ile kosztuje wesele. Oprócz tego koszt sali weselnej jest zależny od:

• Kawiarnia, restauracja, wynajęty dom weselny. To ile kosztuje sala weselna, zależy od jej lokalizacji.

• Dekoracje. Kupno lub wypożyczenie naczyń, obrusów, świec, balonów, łuku weselnego, kwiatów, tortu weselnego, prezentów dla gości.

• Usługi. Czy wesele zorganizuje agencja eventowa, będzie obecny prezenter, DJ, zespół muzyczny, kelnerzy, fotograf, kamerzysta, catering. Od tego zależy też cena za talerzyk. Wesele może kosztować nawet o 50% drożej, jeśli zdecydujesz się też na foto budkę, pokaz pirotechniczny czy luksusowy samochód, którym będzie poruszać się para młoda.

Jak oszacować ile kosztuje wesele?

Zacznij od opracowania budżetu – to najważniejszy punkt. Oto kilka kroków, które pomogą Ci zaplanować wydatki na wesele:

• Określ całkowitą kwotę, jaką jesteś skłonny wydać. Zacznij od tego, ile pieniędzy możesz zaoszczędzić na swój ślub, biorąc pod uwagę bieżące zobowiązania i wydatki.

• Wyznacz, jaka jest dla ciebie maksymalna cena za talerzyk. Wesele łatwiej jest zaplanować, kiedy ustalisz sobie pewne widełki wydatków.

• Podziel swój budżet na osobne kategorie: suknia ślubna i garnitur, sesja zdjęciowa i wideo, dekoracje, muzyka, kwiaty, zaproszenia, bankiet i tak dalej. Dobrym pomysłem jest przydzielenie budżetu tak, aby odzwierciedlał twoje priorytety i znaczenie każdej kategorii dla ciebie.

• Określ średni budżet dla każdej kategorii.

• Wiedząc już, ile kosztuje sala weselna, sprawdź, w jakich kategoriach możesz ograniczyć wydatki, np. zmniejszyć liczbę gości lub zrezygnować z dekoracji.

• Zostaw niewielką kwotę na niespodziewane wydatki.

Sala weselna

Ile pieniędzy potrzeba na zorganizowanie wesela?

Ważne jest, aby zrozumieć, że każdy budżet ślubny jest inny i będzie zależny od twoich potrzeb i możliwości. Ale opracowanie budżetu to ważny krok, który pomoże Ci uniknąć niepotrzebnych wydatków. Bez względu na wszystko w pewnym zakresie koszt sali weselnej jest stały. Np. musisz uznać, że cena za talerzyk w dużym mieście w restauracji nie będzie niższa niż 400 złotych. Jednocześnie to ile kosztuje wesele, zależy od ilości dań, które zdecydujesz się zaserwować. Najczęściej należy też doliczyć do kosztów alkohol oraz sukienkę i garnitur dla państwa młodych. Nie unikniesz też wydatków związanych z samą organizacją ślubu czy obrączkami. Do wydatków, z których swobodnie możesz zrezygnować, możesz zaliczyć np. foto budkę, prowadzącego czy nawet orkiestrę. Nie polecam jednak rezygnować z DJ. Oczywiście można sobie wyobrazić, że muzykę puści każdy, kto umie obsługiwać sprzęt stereofoniczny, ale wynajęcie DJ wiążę się z dostępnością odpowiedniego nagłośnienia. Nie należy też rezygnować w pełni z dekoracji sali, ale możesz sporo zaoszczędzić, wykonując część dekoracji samodzielnie.