Organizacja wesela pochłania mnóstwo czasu. Jest też często przyczyną ogromnego stresu. Aby podczas przyjęcia weselnego uniknąć przykrych niespodzianek, warto przygotować sobie harmonogram wesela. To nic innego jak spis wszystkich wydarzeń i atrakcji ułożonych w chronologicznym porządku. W planie wesela musicie uwzględnić wszystkie ciepłe posiłku oraz wszystkie atrakcje niezależnie od tego, jakie one są. Harmonogram wesela przyda się nie tylko Wam, ale także zespołowi muzycznemu, a nawet gościom. Z przygotowanym planem wesela nie zapomnicie o żadnym, nawet najdrobniejszym, ale istotnym dla przebiegu przyjęcia szczególe.
Jak wygląda wesele krok po kroku?
Każde przyjęcie weselne niezależnie od tego, w jakim regionie kraju się odbywa zawsze zaczyna się w taki sam sposób czyli od przywitania Młodej Pary. Jeśli kultywujecie tradycję, to zostaniecie powitani przez rodziców trzymających w dłoniach tacę z chlebem, solą i dwoma kieliszkami. Jeden z nich jest napełniony wodą, a drugi wódką. Musicie spożyć umoczony w soli chleb, a następnie wybrać kieliszek. Osoba, która wybierze kieliszek z wódką zgodnie z powszechnie panującym przesądem będzie rządziła w małżeństwie. Następnie pustymi kieliszkami rzucacie za siebie. Czeka Was tyle lat szczęścia, na ile kawałków kieliszki się rozbiją. Jest to oczywiście kolejny weselny przesąd.
Na zakończenie Pan Młody powinien Cię przenieść przez próg. Kolejny krok to powitanie Was przez gości weselnych i wzniesienie toastu. Po odśpiewaniu tradycyjnego Sto lat goście mogą zasiąść do stołu. Kolejnym stałym punktem jest pierwszy taniec młodej pary. Do stałych elementów każdego wesela zaliczane są również oczepiny. Zabawa ta rozpoczyna się od rzucania welonem albo bukietem przez pannę młodą. Następnie pan młody rzuca krawatem lub muszką. Osoby, które je złapią, w ciągu najbliższego roku staną na ślubnym kobiercu. Czy tak jest naprawdę musicie sprawdzić sami. Tak mniej więcej wygląda wesele krok po kroku w każdym zakątku kraju. Pozostałe punkty przyjęcia, takie jak podziękowania dla rodziców mogą w poszczególnych regionach trochę od siebie się różnić.
O której godzinie najlepiej brać ślub?
Wiesz już mniej więcej, jak wygląda wesele krok po kroku. Z pewnością zastanawiasz się teraz jaki miesiąc i godzina na ślub są najlepsze. Nie ma tutaj żadnych ściśle określonych reguł. Większość osób, szczególnie tych, które są mocno przesądne, za żadne skarby świata nie zdecyduje się na ślub w maju ani w innym miesiącu, który nie ma w nazwie litery „R”. Ustalenie daty i godziny czeka Was niezależnie od tego czy bierzecie ślub cywilny czy konkordatowy. Im wcześniej wybierzecie się do urzędu bądź do kancelarii parafialnej, tym więcej możliwości do wyboru będziecie mieli. To, o której ślub się odbędzie zależy od charakteru Waszego przyjęcia weselnego. Jeżeli nie organizujecie wesela, a jedynie zaplanowaliście obiad w gronie najbliższych, to odpowiednie będą wczesne godziny popołudniowe, na przykład 13 czy 14. Późniejsze godziny lepiej sprawdzą się, gdy zamierzacie bawić się do białego rana.
Zostaw komentarz