Ile kosztuje bukiet ślubny z piwonii?

Bukiet ślubny z piwonii uważa się za jeden z najdroższych. Niektórzy klienci uważają, że to właściciele kwiaciarni sztucznie zawyżają cenę tych kwiatów, korzystając z ich popularności. W rzeczywistości istnieją obiektywne czynniki, dla których piwonie są drogie.

Ile kosztuje piwonia w kwiaciarni?

Koszt każdego kwiatu zależy nie tylko od zapotrzebowania, ale także od okresu jego kwitnienia, cech botanicznych i innych parametrów. Piwonie kwitną od końca kwietnia do początku lipca - średnio tylko 3 miesiące. W innych miesiącach bukiet z piwonii ślubny składa się najczęściej z holenderskich odmian, które są uprawiane w Holandii przez cały rok. Ze względu na koszty transportu, wahania kursu walut oraz sytuację na holenderskiej aukcji, na której producenci sprzedają kwiaty, poza sezonem ceny piwonii rosną kilkukrotnie.

Bukiet ślubny z piwonii jest drogi ze względu na długi okres wzrostu. Pierwsze pąki kwitną na krzaku piwonii 2-3 lata po posadzeniu. Wcześniej roślina dojrzewa i dostosowuje się do gleby. Jeśli piwonie są uprawiane na sprzedaż, producent inwestuje na kilka lat przed. Kiedy pojawia się kwiatowe „żniwo”, nadrabiają koszty z lat poprzednich.

Kolejny powód, dla którego bukiet z piwonii ślubny jest tak drogi to specyfika uprawy. Aby piwonie kwitły, potrzebne są specjalne warunki. Nie tolerują suszy i nadmiernej wilgoci, bezpośredniego nasłonecznienia i cienia oraz są wrażliwe na skład gleby. Musisz także monitorować kwitnienie krzewu. Jeśli roślina jest chora, należy ją spalić wraz z korzeniem, aby choroba nie rozprzestrzeniła się na sąsiednie krzewy. Piwonii nie da się wyleczyć.

Jedną z najdroższych piwonii ciętych jest Coral Charm. Należy do klasy premium. Hodowca Roy Clem i współpracownicy pracowali przez 22 lata, zanim udało im się osiągnąć pożądany odcień i trwałość kwiatów. Coral Charm otrzymał kilka nagród, w tym Złoty Medal American Peony Society. Taki kwiat z zasady nie może być tani.

Bukiet z piwonii ślubny

Czy piwonie to drogie kwiaty?

To ile kosztują piwonie, zależy od ich odmiany. Kiedy zaczyna się sezon, nawet ogromne bujne naręcze kosztują mniej więcej tyle samo, co luksusowe odmiany o długich łodygach. W sezonie skromny bukiet ślubny z piwonii kosztować może nawet niewiele ponad 100 złotych. Poza sezonem ten sam bukiet kosztować nas będzie nawet 300-400 zł. Im więcej kwiatów zostanie użytych w kompozycji, tym wyższa będzie jej ostateczna cena. To ile kosztują piwonie, zależy od jakości bukietu. Najtańszy będzie złożony z samych pąków peonii oraz kilku wypełniaczy np. gipsówki. Importowane piwonie są a priori droższe niż krajowe. Koszt obejmuje koszt transportu lotniczego, specjalny sprzęt do przechowywania roślin. Okazuje się, że chcąc kupić bukiet piwonii w kwietniu, płaci się nie tylko za kwiat.

Najdroższą odmianą piwonii na świecie jest Pastel Elegance. Została wyhodowana przez amerykańskiego hodowcę Billa Seidla. W Polsce jeden krzew kosztuje 1550 złotych! Odmiana należy do kategorii kolekcjonerskich i jest popularna wyłącznie wśród profesjonalnych ogrodników. Raczej nie znajdziesz jej w zwykłej kwiaciarni. Ale nawet poszukiwane i popularne odmiany nie są tanie.