Jakie kwiaty do wysokiego wazonu?

Cudowne piękno świeżych kwiatów w wazonie poprawi wygląd każdego pomieszczenia i dostarcza przyjemnych emocji. Dlatego chcemy zachować ich piękno jak najdłużej.

Jak ułożyć bukiet w wazonie?

Podstawowe zasady pielęgnacji świeżych kwiatów są dość proste. Dzięki nim dłużej zachowasz świeżość kompozycji kwiatowej w domu. Umieszczając kwiaty w wysokim wazonie, usuń dolne liście z łodyg. Zapobiegnie to gniciu liści, które staną się pożywką dla bakterii.

Jeśli chodzi o to, jak ułożyć bukiet, to najpierw przytnij łodygi pod kątem 45 stopni ostrym nożem o cienkim ostrzu. Ten kąt cięcia jest wystarczający, aby zasilić roślinę wodą. Oprócz noża do przycinania możesz użyć ostrego sekatora. W przypadku niektórych roślin zaleca się rozszczepianie łodyg u dołu lub ich obdzieranie w celu zwiększenia powierzchni dostępu kapilarnego do wody. Wybierz wazon wystarczająco duży, aby wszystkie łodygi zanurzyły się głęboko w wodzie.

To jak ułożyć bukiet zależy od rodzaju wazonu. Kwiaty w wysokim wazonie powinny oddychać. Wąska szyja może zakłócać cyrkulację powietrza, a wysoka wilgotność sprzyja gniciu łodyg i liści. Czysty wazon dłużej zachowa świeżość wody. Dokładnie umyj jego ściany przed wlaniem wody i włożeniem bukietu.

Kwiaty do wysokiego wazonu na stole weselnym

Jak ułożyć kwiaty w wysokim wazonie?

W wazonach ceramicznych i porcelanowych woda dłużej zachowuje świeżość, jeśli ich powierzchnia jest błyszcząca. Zwróć uwagę na brak pęknięć, w których rozmnażają się bakterie.

Szklane wazony są bardzo popularne, ale należy zadbać o to, aby promienie słoneczne padały na powierzchnie w jak najmniejszym stopniu- przyczynia się to do rozwoju bakterii i zakwitu wody. Ale w szklanym wazonie łatwiej jest kontrolować zmętnienie. Kwiaty w wysokim wazonie z kryształu szybko zgniją. Mikropory kryształu sprzyjają reprodukcji mikroorganizmów.

W metalowych wazonach zachodzą procesy utleniania, a jony metali w środowisku wodnym stają się toksyczne dla roślin. Jeśli to możliwe, umieść plastikowe naczynie w metalowym wazonie.

Możesz bezpiecznie włożyć kwiaty do wysokiego wazonu z plastiku. Ten materiał jest obojętny na kwaśne środowisko, ale ważne jest, aby ściany wazonu były gładkie.

Woda jest jednym z najważniejszych czynników przedłużających żywotność bukietu w wazonie. Kwiaty do wysokiego wazonu wkładaj do wody o temperaturze pokojowej. Woda z kranu jest odpowiednia, ale czasami zaleca się jej bronić lub użyć wody przegotowanej.

Do dezynfekcji wody nadaje się jedna z następujących metod: węgiel aktywny - 2-3 tabletki, aspiryna - 1 tabletka, 2 krople amoniaku, 2 łyżki wódki, kilka kryształków nadmanganianu potasu, 1 łyżeczka sody na litr wody lub 1 łyżeczka octu na litr.

Zmieniaj wodę co dwa dni. Umieść wazon z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Suche powietrze klimatyzatora przyczynia się do szybszego więdnięcia pąków. Pamiętaj, że rośliny kochają chłód, ale nie przeciągi. Unikaj sąsiedztwa owoców. Uwalniają etylen, który przyczynia się do więdnięcia rośliny.

Oprócz przygotowania wazonu, wody i miejsca do lepszego przechowywania, należy zadbać o sam bukiet. Dzięki temu kompozycje zachowują atrakcyjność znacznie dłużej. Przycinaj łodygi podczas zmiany wody. Usuwaj martwe liście, zwiędłe pąki i wysuszone kwiatostany.