Kiedy założyć biały smoking?

Biały smoking nie jest typowym wyborem na ślub i wesele. Jednak taki wybór, z odpowiednio wybraną stylizacją, może być w niektórych przypadkach, przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Kiedy nosi się smoking?

Na pierwszy rzut oka smoking i garnitur wydają się podobne, ale wprawne oko dostrzeże różnicę między nimi. Garnitur jest najbardziej uniwersalnym ze wszystkich podstawowych eleganckich zestawów męskich. Idealnie wpisuje się w estetykę stroju wizytowego, czyli sprawdzi się na spotkaniach i konferencjach biznesowych, uroczystościach rodzinnych czy wakacjach. To jednak nie koniec. Garnitur możesz wykorzystać również w codziennych stylizacjach, na przykład w połączeniu ze swetrem, koszulą we wzorek, modną muchą czy jaskrawym krawatem.

Biały smoking jest strojem bardziej formalnym. Smokingi nosi się raczej na specjalne okazje, takie jak ślub. Chociaż garnitur można nosić zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, smoking nadaje się tylko na wieczorne wyjścia, czyli spotkania lub uroczystości rozpoczynające się po godzinie 18:00. To kluczowa zasada, którą należy się kierować przy wyborze smokingu lub garnituru. Biały smoking na ślub sprawdzi się na uroczystości, gdzie dużą rolę odgrywa dress code.

Wesele to wyjątkowy dzień, w którym Państwo Młodzi chcą zaprezentować się zjawiskowo. Mężczyźni zazwyczaj wybierają na taką okazję garnitur – czarny, niebieski, granatowy lub grafitowy, ale niektórzy chcieliby podkreślić rangę wydarzenia, zakładając biały smoking na ślub. Czy to dobry pomysł? Przede wszystkim trzymaj się kluczowej zasady dotyczącej godziny rozpoczęcia uroczystości. Jednocześnie mówimy o rozpoczęciu ceremonii, a nie o samym weselu. Jeśli więc impreza zaczyna się wcześnie rano lub nawet w południe, wybierz klasyczny garnitur. A może wesele zaczyna się wieczorem po godzinie 18:00? W takim przypadku możesz założyć smoking.

Biały smoking na ślub

Czym się różni frak od smokingu?

Biały smoking jest odświętnym strojem wieczorowym. Jego użycie jest możliwe tylko w określonych przypadkach przewidzianych przez dress code. Z kolei frak to garnitur na specjalne okazje, który ma ciekawy krój. Przód jest krótki, a tył długi, sięgając poniżej bioder. Spodnie są proste, z satynowymi lampasami po bokach. Istnieją też pewne zasady dotyczące noszenia, jeśli chodzi o frak a smoking. Oba nosi się tylko na oficjalne okazje, raczej po godzinie 19:00. Jednakowo frak a smoking powinien być w kolorze czarnym. Pod marynarkę należy włożyć cienką białą koszulę ze stójką. Obowiązkowe jest użycie muszki, rękawy zapinane są na skromne spinki. Marynarka jest rozpięta, odsłaniając drogie guziki kamizelki.

Oba garnitury mają swój urok i idealnie nadają się na oficjalne wyjścia lub inne okazje, także na ślub. Pomimo przepychu obu strojów, frak zakładany jest wyłącznie na specjalne okazje. Smoking można założyć także na nieformalne spotkania. Obie marynarki mają jedwabne lub satynowe klapy. Jednak krój fraka jest zupełnie inny. Kolorystyka również jest inna, jeśli chodzi o marynarki, smoking w niektórych sytuacjach, może być w różnych kolorach, w tym w jasnych odcieniach. Frak może być tylko czarny.