Co to jest garnitur smokingowy?

Smoking damski to element zapożyczony z męskiej garderoby i mocno zakorzeniony w damskiej. Dziś kobiety noszą je na specjalne okazje i nieformalne przyjęcia.

Komu pasuje smoking?

Początkowo smoking był wyłącznie częścią męskiej garderoby. W okresie balów towarzyskich, które urządzali utytułowani Brytyjczycy, zakładali oni smoking zwłaszcza przed wizytą w palarniach cygar. Później zmieniono go z powrotem na strój wieczorowy. Za to, że kobiety zaczęły nosić smoking, należy podziękować projektantowi mody Yves Saint Laurent.

To on jako pierwszy stworzył garnitur smokingowy damski, przeprojektowując go zgodnie z cechami kobiecej sylwetki. To nadało temu elementowi ubioru niesamowitej seksualności. W tamtych latach nie wszystkim podobała się innowacja, ale kobiety zaczęły nosić męski garnitur. Stało się to prawdziwym przełomem w świecie mody.

Ostatecznie jest to rodzaj marynarki, przeznaczony na szczególnie uroczyste wieczorne imprezy. Zasady etykiety regulują nie tylko kolor i styl, ale także elementy garderoby, z którymi można go łączyć.

Czym się różni smoking od garnituru?

Jaka jest zatem różnica między smokingiem a garniturem? Pierwszą i główną różnicą jest obecność satynowych (jedwabnych) detali. Są to satynowe klapy, guziki, paski na spodniach. Dodatkowo garnitur smokingowy posiada komplet klasycznych dodatków: szeroki pasek, kamizelkę, szelki, motylek – inaczej niż klasyczny garnitur. Smoking dziś jest projektowany jednak znacznie swobodniej.

W swojej klasycznej formie smoking to śnieżnobiała koszula często ze stójką. Jednak w wersji damskiej pojawiła się bluzka z kokardką, falbanką, topem, którego nie ma żaden garnitur. Smoking w najodważniejszej wersji jest noszony na nagie ciało.

Jakie są jeszcze różnice, jeśli chodzi o garnitur vs smoking? W przeciwieństwie do garnituru, gdzie dopuszczalne są różne rodzaje butów, do smokingu najczęściej wkłada się buty z lakierowanej skóry w kolorze tkaniny. I wreszcie analizując różnicę garnitur vs smoking – ten ostatnio jest przeznaczony na oficjalne i świąteczne okazje. Nie zaleca się noszenia go do pracy.

Garnitur smoking

Czym się różni marynarka od smokingu?

Męska i damska marynarka do smokingu różni się w następujący sposób:

• Smoking ma charakterystyczny krój, style i tkaniny.

• Obowiązują inne zasady łączenia z innymi elementami stroju;

Po pierwsze, smoking jest noszony na wieczorne imprezy. Charakterystyczną różnicą między smokingami męskimi i damskimi jest obecność jedwabnych lub satynowych klap, a także jednolitość koloru. Guziki obszyte tym samym materiałem co klapy. Yves Saint Laurent mawiał, że smoking to element stylu, a nie moda. Dlatego wybór go jako „sukni wieczorowej” nigdy nie będzie modnym błędem. Noszą go kobiety z dobrym gustem i umiejętnością zaprezentowania. W dzisiejszych czasach projektanci mody zalecają stosowanie mniej wyrafinowanych odmian smokingu, nawet w przypadku swobodnego wyglądu.

Styl kostiumu nie jest związany z żadnym typem sylwetki, wzrostem ani kolorem włosów. Niektóre modele są surowe, inne bardzo odważne, wręcz seksowne. Kolorystyka również jest zróżnicowana, chociaż smoking zwykle szyty jest w jednolitych kolorach. Biały smoking damski, czerń, czerwień i metaliczne odcienie to ulubione kolory światowych gwiazd.