Co powinno być na stole weselnym?

Planowanie wesela pochłania mnóstwo czasu, szczególnie wtedy, gdy narzeczonym i ich rodzicom zależy na tym, aby wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Z pewnością każdy organizator przyjęcia weselnego chce, aby efektem końcowym goście zostali bardzo mile zaskoczeni. W związku więc z organizacją wesele pojawia się mnóstwo pytań. Najwięcej osób zastanawia się, jakie dekoracje na stół weselny sprawdzą się najlepiej? Co koniecznie powinno znaleźć się na stole weselnym, a z czego można zrezygnować? Jak powinien wyglądać stół weselny?

Jak tworzyć dekorację stołu weselnego?

Dekoracja stołu weselnego powinna być spójna z dekoracją sali weselnej. Niektóre z elementów, które muszą znaleźć się na stole będą takie same niezależnie od tego, jaki kształt ma stół weselny i bez względu na to, ile osób zostało na przyjecie weselne zaproszonych. Najbardziej potrzebne dodatki to oczywiście obrusy, sztućce potrzebne do obiadu oraz widelczyk do ciast i łyżeczka do kawy/herbaty. Na każdym nakryciu powinna znaleźć się serwetka – najlepiej materiałowa. Dodatkowo należy umieścić też papierowe serwetki w serwetnikach. Materiałową serwetkę niekoniecznie trzeba składać fantazyjnie, można ją tylko złożyć na pół lub po przekątnej. Na weselnym stole mogą znaleźć się również winietki. Nie jest to dodatek konieczny, ale pozwala uniknąć chaosu przy zasiadaniu do stołu. Miłym zwyczajem jest obdarowywanie gości weselnych drobnymi upominkami. Takie spersonalizowane podarki można umieścić na talerzyku albo obok nakrycia każdego z gości.

Dekoracje na stół weselny

Jakie ozdoby na stół weselny?

Tworząc dekoracje na stół weselny, warto wykorzystać przede wszystkim żywe rośliny i kwiaty. Powinny one być oczywiście świeże, gdyż tylko takie zachowają swoje walory dekoracyjne do białego rana. Do wykonania kwiatowych dekoracji można wykorzystać bardzo różne kwiaty. Wszystko zależy od tego, na jaka porę roku zaplanowaliście ślub. Innych kwiatów i roślin trzeba użyć, gdy ślub i wesele odbędą się latem, a innych, gdy datę ślubu wyznaczyliście w październiku lub grudniu. We florystycznych dekoracjach na stół weselny mogą pojawić się te same kwiaty, co w bukiecie ślubnym. Na stole weselnym mogą znaleźć się również świece i lampiony. W charakterze dekoracji sprawdzi się również karta z weselnym menu. Ozdoby na stół weselny mogą być utrzymane w różnych kolorach.

Ile bukietów na stół weselny?

Wszystko zależy od wielkości stołu i jego kształtu oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. Najbardziej spektakularne są wysokie bukiety. Ustawia się je na linii oczu gości. Wysoki bukiet na stół weselny na ogół siedemdziesiąt pięć centymetrów wysokości i jest wykonany i ustawiony tak, że nie przeszkadza gościom w rozmowie. Najlepiej sprawdza się przy okrągłych stołach. Na prostokątnych stołach najlepiej sprawdzą się niewielki bukieciki. Na szczególną oprawę zasługuje stół prezydialny młodej pary. Na stole tym świetnie sprawdzi się bukiet w formie girlandy lub kaskady. Stół weselny nigdy nie powinien być pusty, dlatego też zawsze powinny stać na nim przekąski.