Jak napisać zaproszenie na poprawiny?

Poprawiny wesela są wpisane od lat w polską tradycję. Wiele par od pewnego czasu jednak z nich rezygnuje, gdyż ich organizacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeśli jednak nie ogranicza Was budżet, śmiało możecie urządzić poprawiny. Z dodatkowym dniem świętowania wiąże się jednak szereg wątpliwości. Jeśli Wy również nie wiecie, jak je zorganizować, jeżeli zastanawiacie się nad tym, jak powinno wyglądać zaproszenie na poprawiny, podpowiemy Wam, jak to zrobić, aby  wszyscy Wasi goście byli zadowoleni.

Skąd wywodzi się tradycja poprawin?

Historia wyprawiania przyjęcia po weselu jest bardzo długa, sięga jeszcze czasów średniowiecza. W dawnych czasach ceremonia zaślubin nierzadko przedłużała się nawet o kilka dni, co miało być wyrazem staropolskiej gościnności. Obecnie poprawiny po weselu trwają o wiele krócej, chociaż są regiony kraju, z którym w dalszym ciągu świętuje się naprawdę długo. Dzisiaj rzadko też poprawiny trwają aż do rana. Najczęściej goście rozchodzą się do domów już po kilku godzinach. Poprawiny mogą mieć różną formę, może to być tylko obiad dla najbliższych. Jaką formę powinno mieć zaproszenie na poprawiny?

Czy na poprawiny się zaprasza?

Oczywiście goście muszą zostać poinformowani o tym, że weselne przyjęcie będzie trwało dłużej niż jeden dzień. Goście muszą się przecież do tego odpowiednio przygotować, zwłaszcza Ci, którzy przyjechali na ślub i wesele z daleka. Na poprawiny możecie zaprosić wszystkich weselnych gości, ale możecie też zaprosić tylko wybranych. Wszystko zależy wyłącznie od Was. Dowolność obowiązuje także Waszych gości. Mogą się pojawić na poprawinach wesela, ale nie muszą. Na ogół poprawiny urządza się w tym samym lokalu, w którym odbywało się wesele.

Zabawa weselna

Kiedy zapraszać na poprawiny?

Jeśli chcecie, aby Wasze wesele trwało dłużej niż jeden dzień, zaproście gości odpowiednio wcześnie, aby mogli uwzględnić to w swoich planach. Dlatego też najlepiej zaproście ich przy okazji wręczania zaproszenia na ślub i przyjęcie weselne. Nie jest Wam potrzebne oddzielne zaproszenie na poprawiny. Wykorzystajcie zaproszenie ślubne. Informacja o poprawinach może pojawić się właśnie w nim. W zupełności to wystarczy. Informacja o poprawinach w zaproszeniu ślubnym nie jest nietaktem. W trakcie trwania wesela, ale także przy żegnaniu się z gośćmi możecie oczywiście przypomnieć o poprawinach i o godzinie, o której się one rozpoczną.

Kto zaprasza na poprawiny?

Większość wesel w Polsce organizowanych jest w sobotę. Z tego powodu poprawiny odbywają się w niedzielę. Na ogół gości zapraszani są na  wczesne godziny popołudniowe, czyli na 14.00 lub 15.00. Na ogół też poprawiny nie trwają do białego rana. Większość gości następnego dnia musi przecież iść do pracy, muszą więc mieć czas na odpoczynek po przyjęciu weselnym. Poprawiny wesela mają już mniej formalny charakter, dlatego gości, którzy otrzymali zaproszenie na poprawiny nie muszą potwierdzać swojego przybycia. Gospodarzami poprawin są świeżo poślubieni małżonkowie. Na poprawiny zaprasza gości Młoda Para.