Ile kosztuje fotograf i kamerzysta na wesele?

W świecie zdigitalizowanych emocji jesteśmy otoczeni pięknymi fotografiami, które przypominają nam od wyjątkowych chwilach naszego życia. To dlatego tak ważnymi aktorami wesela są fotograf i kamerzysta.

Fotograf i kamerzysta na wesele – jak ich wybrać?

Istnieje powszechne przekonanie, że im wyższa cena fotografa ślubnego, tym lepsze usługi on świadczy. Tymczasem koszt usług zależy tu od wielu różnych czynników. Fotograf i kamerzysta na wesele mogą być np. osobami na dorobku, początku swojej kariery i stąd oferować niższe ceny niż konkurencja.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą do rozważenia przy wyborze fotografa ślubnego jest styl fotografowania. Tam, gdzie jeden fotograf preferuje fotografię portretową, inny może specjalizować się w długich ujęciach i krajobrazach. Decydująca jest również obróbka zdjęć: każdy fotograf ma w swoim CV autorskie style obróbki, własne presety, różniące się retuszem i korektą kolorystyczną. Fotograf i kamerzysta na wesele mogą różnić się od konkurencji techniką i to wpływa na ich wyższy lub niższy koszt usług.

Druga pozycja na naszej liście kontrolnej to seria zdjęć lub albumów. Zanim skupisz się na kosztach, dokładnie zapoznaj się z zakresem prac, jakie oferuje fotograf ślubny. Tam, gdzie są duże serie, prawdopodobnie jest więcej godzin pracy zawodowej, a co za tym idzie, wyższy budżet. Jeśli na pewno potrzebujesz zdjęć z poranka panny młodej lub np. bankietu z gośćmi, zwróć uwagę na tych fotografów, których każda seria jest wypełniona takimi treściami.

Ile kosztuje fotograf na wesele – od czego zależy cena usług?

Zazwyczaj koszt sesji ślubnej w pełni uzasadnia poświęcony czas i odpowiada poziomowi profesjonalizmu fotografa. To ile kosztuje fotograf na wesele, zależy od zakresu usług.

Średnio fotograf spędza na ślubie i weselu 10 godzin. W tej usłudze fachowcy zwykle uwzględniają maksymalną liczbę udanych klatek w korekcji kolorystycznej, od 500 zdjęć w retuszu, po wydruk najlepszych zdjęć i firmowy projekt albumu ślubnego. Każdy z fotografów dodatkowo drukuje fotoksiążki, retuszuje wybrane kadry oraz zapewnia dodatkowe materiały.

To ile kosztuje fotograf na wesele, zależy też od tego kiedy bierzemy ślub. Więcej zapłacisz w tzw. miesiące premium, czyli wtedy gdy śluby są szczególnie popularne. Mniej, jeśli zdecydujesz się na wesele w październiku czy kwietniu.

fotograf

Ile kosztuje kamerzysta na wesele – czy warto?

Większość studiów fotograficznych i niezależnych kamerzystów oferuje swoim klientom kilka pakietów ślubnych do wyboru, obejmujących zarówno fotografię, jak i filmowanie ślubu. A biorąc pod uwagę, że ceny takich pakietów wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, to warto wiedzieć, ile kosztuje kamerzysta na wesele i od czego zależy koszt jego usług.

To ile kosztuje kamerzysta na wesele, uzależnione jest w największym stopniu od ilości godzin jego pracy. Zwykle jest to od 3 godzin do pełnej obecności od początku do końca wesela.

Fotograf i kamerzysta na wesele – cena rynkowa

Zatem ile będzie nas kosztować fotograf i kamerzysta na wesele? Cena zależy od ilości godzin, a także jakości i charakteru materiału, jaki sobie zażyczyliśmy. Standardowa cena waha się od 4 do 6,5 tysiąca złotych. Co, jednak jeśli naszym celem jest tańszy fotograf i kamerzysta na wesele? Cena może spaść nawet o tysiąc złotych, ale musimy wówczas zrezygnować z usług dodatkowych.