Jakie kwiaty na bukiet ślubny we wrześniu?

Wraz z nadejściem jesieni otaczający nas świat ulega przemianie. Malownicze krajobrazy inspirują do tworzenia niezwykłych jesiennych bukietów dla Panny Młodej, pełnych barw żółci, pomarańczy i terakoty.

Jesienne bukiety ślubne – cechy wyboru

Pamiętaj, że kwiaty powinny współgrać ze strojem Pary Młodej - jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz wesele tematyczne, na przykład w stylu „retro”. Pod względem bogactwa dekoracji suknia i jesienne bukiety ślubne powinny kontrastować – im bardziej „luksusowa” jest suknia panny młodej, tym skromniejsza kompozycja kwiatowa lub odwrotnie. Małe kuliste jesienne bukiety ślubne doskonale pasują do puszystych sukienek. Natomiast kaskadowa kompozycja idealnie sprawdzi się w przypadku sukienki o prostym kroju. Jesienne bukiety ślubne powinny współgrać z paletą danego miesiąca. Wrzesień charakteryzuje się żółtą kolorystyką z drobnymi plamami zieleni, które na początku października wypierane są przez bardziej wyraziste tony pomarańczu, czerwieni i bordo. Ostatecznie wybrane kwiaty nie powinny wydzielać silnego zapachu – niektóre zapachy kwiatowe powodują bóle głowy.

Jeśli jest to ceremonia w plenerze, to wybierając jesienny bukiet ślubny dla Panny Młodej, warto skupić się na naturalnej palecie. Miejscem uroczystości jest często jesienny las, park lub ogród. Pod względem kolorystycznym jesienny bukiet ślubny powinien nawiązywać do natury – niektóre elementy bukietu mogą nawet imitować rośliny z ogrodu.

Jesienny bukiet ślubny

Jesienne kwiaty do bukietu panny młodej

Z czego skomponować bukiet ślubny? Jesień to czas kwiatów żółtych, pomarańczowych i czerwonych. Jednak ślubne kwiaciarnie nie ograniczają się do standardowego zestawu kolorów - umiejętnie łączą kontrastujące ze sobą kolory, tworząc absolutnie zachwycające zestawienia. Przykładowo trendem na rok 2023 są kompozycje z niebieskimi hortensjami, które uzupełniają owoce dzikiej róży. Zatem co powinien zawierać bukiet ślubny? Jesień to np. chryzantemy. Wielokolorowe pąki stanowią idealną bazę do sezonowych kompozycji – pięknie komponują się z innymi kwiatami. Chryzantemy tworzą wyraziste komplety, które doskonale sprawdzą się na weselu w stylu boho lub country.

Bujne hortensje zebrane są w kulisty bukiet „rozcieńczony” różami, stokrotkami lub słonecznikami to świetna alternatywa. Ogromna różnorodność odcieni pozwala wybrać hortensje w pożądanej palecie - niebieskie i fioletowe kwiaty wyglądają nietypowo.

Bukiety ślubne jesienne to też słoneczniki. Słoneczne kwiatostany tworzą naprawdę bogate kompozycje, na które można patrzeć godzinami. Praktycznie nie stosuje się ich w monobukietach, dlatego najczęściej łączy się je z żółtymi chryzantemami, stokrotkami lub asterami.

Nie sposób sobie wyobrazić klasycznego bukietu ślubnego jesienią bez róż herbacianych – dodają one kompozycji pewnego uroku i nadają jej delikatnego aromatu. Zazwyczaj kwiaciarnie używają róż pomarańczowych, brzoskwiniowych i kremowych, łącząc je z różnymi jagodami.

Bogatszą kompozycję ślubną pomogą stworzyć wszelkiego rodzaju owoce: kalina lub dzika róża, kiście winogron, miniaturowe dynie. Dodatkowo można ozdobić bukiet liśćmi klonu, ziołami polnymi, kłoskami i gałązkami. Kwiaciarnie używają jako dekoracji wstążek, koralików i kryształków - takie elementy sprawią, że zestaw będzie bardziej stylowy.