Czy wypada iść na wesele bez garnituru?

Zwykle wesela są uważane za oficjalne wydarzenia, które wymagają od gości formalnego dress code. Oczekuje się też od pana młodego, aby podczas uroczystości miał na sobie garnitur. Czy jednak możliwe jest uczestniczenie w tego typu uroczystości w innym stroju niż garnitur?

Czy na wesele trzeba iść w garniturze?

Strój ślubny powinien być w dużym stopniu uzależniony od miejsca ślubu. To, czy ślub odbywa się w plenerze, czy w sali, powinno mieć wpływ, na to w co się ubierzesz. Na przykład, jeśli ślub odbywa się na plaży, na działce czy na wsi, możliwe jest wesele bez garnituru.

Jeśli jednak ślub odbywa się w restauracji, prawdopodobnie goście będą oczekiwać od ciebie, że włożysz kompletny trzyczęściowy garnitur. Ślub na sali jest zwykle wskazówką, że impreza ma charakter bardziej formalny.

Wiele zatem zależy od charakteru wesela. Jeśli możliwe jest uniknięcie formalnego stroju, warto zastanowić się co zamiast garnituru? To, co zamiast garnituru założysz, ponownie zależy od charakteru uroczystości i tego, w co ubrana będzie panna młoda.Jak się ubrać na wesele bez garnituru?

Jeśli planujesz wesele bez garnituru – nie martw się. Istnieje wiele elementów garderoby, które połączone w odpowiedniej stylizacji będą wyglądać elegancko. Alternatywa dla garnituru na wesele to na przykład marynarka + spodnie. To opcja, jeśli nie chcesz zakładać klasycznego garnituru na wesele, lub jeśli styl ślubu nie wymaga nazbyt formalnego stroju. Do wyboru masz granatową marynarkę i jasne spodnie, gładką koszulę lub koszulę z nadrukiem (np. w drobną kratkę) oraz efektowną poszetkę.

Inna alternatywa dla garnituru na wesele to stylowa kurtka i ciemne spodnie. Do tego odpowiednia jest jasna koszula, derby lub monki pasujące do paska. Zamiast paska i krawata możesz założyć szelki i muszkę.

Możesz też ubrać koszulę, spodnie i kontrastową kamizelkę, którą można zdjąć wieczorem. Dodatkiem do stylizacji będzie muszka lub krawat z jasnym nadrukiem. Najprostszy zestaw to koszula i spodnie. Jeśli ślub jest w nieformalnym stylu, kamizelka i marynarka są opcjonalnymi częściami stylizacji. Wybierz ładną koszulę i wygodne spodnie, uzupełnij je szelkami i muszką z nadrukiem lub dopasowanymi spodniami/butami. To najwygodniejszy strój na ślub w upalny letni dzień.

Garnitur bez krawata

Czy trzeba mieć krawat na weselu?

Przyjęło się, że obowiązkowym elementem garnituru jest krawat. Jeśli jednak uroczystość jest w nieformalnym stylu lub z jakiegoś powodu chcesz włożyć garnitur bez krawata, to świat mody oferuje kilka alternatywnych rozwiązań.

Najprostszym rozwiązaniem, jeśli chcesz założyć garnitur bez krawata, jest mucha. Zasady doboru koloru muchy do garnituru i koszuli są takie same jak w przypadku krawata. Na wesele w swobodnym stylu możesz wybrać jasną muchę z nadrukiem do garnituru w kratę.

Najwygodniejszym rozwiązaniem są apaszki. Są bardzo wygodne, a ich zawiązanie nie sprawia trudności. W Internecie jest wiele filmów, które pozwalają łatwo opanować tę sztukę. Najczęściej nowoczesne apaszki to połączenie atrakcyjnych jasnych kolorów i faktury tkaniny.