Jaka koszula do smokingu jest odpowiednia?

Smoking to garnitur zgodny z dress codem „black tie”, jednak aby wyglądać w nim jak prawdziwy dżentelmen, trzeba znać pewne zasady, a także wiedzieć jak unikać najczęściej popełnianych błędów.

Koszula smokingowa do garnituru – podstawy wyboru

Istnieje kilka odmian smokingów, a także wiele możliwości łączenia z nimi akcesoriów. Można jednak powiedzieć, że smoking to garnitur wykonany z tkaniny w kolorze czarnym lub ciemnoniebieskim. W niektórych przypadkach smoking może być wykonany z białej tkaniny. Bez wątpienia najważniejszym elementem marynarki smokingowej są jedwabne klapy i to do nich powinna pasować koszula smokingowa do garnituru. Guziki do smokingu zazwyczaj różnią się od zwykłych rozmiarem i materiałem. Często są wykonane z masy perłowej lub metalu i mają około jednego centymetra średnicy. Guziki smokingu mogą być również pokryte jedwabiem. Funkcjonalne kieszenie zwykle pozostawia się wewnątrz kurtki. Kieszeń na piersi przeznaczona jest na jedwabną chustę. Ta jest kolejnym elementem, do którego winna być dopasowana – kolorystycznie, koszula smokingowa do garnituru.

Koszula smokingowa z plisami a marynarka

Większość formalnych marynarek smokingowych nie ma rozcięć z tyłu. Może występować w kilku różnych stylach i to właśnie do stylu dobierana jest koszula smokingowa z plisami.

• Smoking z szalowym kołnierzem jednorzędowym. Jest to najpopularniejszy rodzaj smokingu. Kołnierzyk szalowy charakteryzuje się brakiem szwu na styku klap marynarki z kołnierzem okalającym szyję. Kołnierzyk smokingu pokryty jest jedwabiem, który wyróżnia się połyskiem na tle matowej tkaniny korpusu marynarki. Koszula smokingowa z plisami w tym przypadku powinna być w białym odcieniu.

• Smoking z klapami jednorzędowymi. Jest to smoking, którego krój przypomina smoking z szalowym kołnierzem, ale klapy przypominają te w dwurzędowych marynarkach.

• Smoking dwurzędowy. To najrzadziej spotykana wersja smokingu. Ma kształt standardowej marynarki dwurzędowej. Guziki oczywiście pokryte są jedwabiem.

Smoking męski

Koszula smokingowa z żabotem – na co należy zwrócić uwagę?

Koszula do smokingu powinna być w kolorze białym lub w jasnym odcieniu kości słoniowej. Koszula smokingowa z żabotem ma guziki ukryte pod tkaniną. Rękawy koszuli muszą być długie i zakończone mankietami, które zazwyczaj zapinane są na guziki lub spinki do mankietów. Najbardziej formalne koszule smokingowe mają stójkę, mankiety ze spinkami i wyrazisty śliniaczek z wszytymi biżuteryjnymi guzikami. Nieco mniej formalna jest plisowana koszula z szalowym kołnierzem. Najmniej formalna i być może najczęściej spotykana jest koszula smokingowa z żabotem.

Czym się wyróżnia koszula frakowa do smokingu?

Każda koszula frakowa do smokingu powinna mieć zapinany na spinki sztywny gors oraz sztywne mankiety francuskie. To, czym wyróżnia się koszula frakowa do smokingu, to wysoki kołnierzyk. Podobnie jak inne koszule do smokingu winna być śnieżnobiała. Może ją uzupełniać muszka. Krawat, zwłaszcza utrzymany w nieformalnym stylu, jest niewskazany.