Zbilansowana dieta wegetariańska: Jadłospis

WHO zaleca dietę wegetariańską jako jedną z najzdrowszych. Dlatego coraz więcej osób w imię zdrowia rezygnuje z mięsa: zmniejsza to ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów, miażdżycę i choroby układu krążenia. Wiele osób zostaje wegetarianami również ze względów etycznych, środowiskowych lub religijnych.

Czym jest dieta wegetariańska?

Wegetarianizm to jedzenie roślin i produktów mlecznych przy jednoczesnym unikaniu żywności pochodzenia zwierzęcego, a mianowicie czerwonego mięsa, drobiu, ryb i owoców morza. Grzyby, duża ilość roślin strączkowych, różnorodne warzywa i owoce, orzechy i zioła znajdują się najczęściej w codziennym menu wegetariańskim. Sama dieta wegetariańska może przybierać różne formy. Najczęściej jest to:

• Klasyczny wegetarianizm. Dieta wegetariańska zakłada rezygnację z mięsa, ale nie zabrania spożywania jaj, mleka i innych przetworów mlecznych.

• Laktowegetarianizm wyklucza spożywanie jaj, natomiast dozwolone jest mleko i jego przetwory.

• Weganizm wyklucza z diety wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie tylko mięso, ryby, owoce morza, ale także jajka, mleko, a nawet miód.

Dieta wegetariańska – jadłospis na co dzień

Co zatem zawiera dieta wegetariańska? Jadłospis to przede wszystkim warzywa. Te prawie nie zawierają tłuszczu i białka, ale są bogate w witaminy, minerały i błonnik. Pietruszka, kapusta, pasternak i cebula zawierają fosfor, który jest niezbędny dla człowieka. Sałata, buraki, ogórki i pomidory są bogate w żelazo, a szpinak jest bogaty w wapń. Dieta wegetariańska pozwala na spożywanie wszystkich warzyw: ziemniaków, marchwi, cukinii, rzodkiewki, selera, pomidorów, ogórków, szpinaku, kapusty, brokułów.

Zboża, rośliny strączkowe, orzechy, to kolejne produkty, z których słynie dieta wegetariańska. Jadłospis przewiduje takie zboża jak żyto, pszenica, proso i jęczmień. Spróbuj też urozmaicić swoje menu kaszą bulgur i kuskusem.

Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska - co jeść aby być zdrowym?

Rośliny strączkowe są cennym źródłem białka roślinnego. Do tej kategorii produktów zaliczają się: fasola, soja, groch, soczewica, ciecierzyca. Nie może się bez nich obyć żadna dieta wegetariańska. Co jeść latem w przypadku wegetarian? Owoce zawierają wiele witamin i minerałów, są bogate w węglowodany i błonnik. Aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, wystarczą jabłko, pomarańcza i kilka truskawek. Można przygotować sałatki owocowe, świeże soki i desery takie jak dżemy, konfitury, tureckie przysmaki i owoce kandyzowane.

Produkty mleczne i nabiał zawiera klasyczna dieta wegetariańska. Co jeść w przypadku tych produktów? To mleko i wszystko, co jest przygotowywane na jego bazie: sery, twarożek, jogurt, śmietana, śmietana, lody, mleko i napoje mleczne fermentowane

Dieta wegetariańska a wegańska – poznaj różnice

Wiele osób nie wiem, czym różni się dieta wegetariańska a wegańska. W przypadku wegetarianizmu nie je się mięsa, ale możesz jeść inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Ludzie zazwyczaj wybierają ten rodzaj diety ze względu na problemy zdrowotne, przekonania religijne lub moralne dotyczące krzywdy wyrządzanej zwierzętom. Wiele osób nie je mięsa, bo uważa je za niezdrowe. Weganizm różni się od wegetarianizmu tym, że wyklucza z diety wszystkie pokarmy związane z istotami żywymi: produkty mleczne, jaja, ryby, owoce morza i oczywiście mięso. Dieta wegetariańska a wegańska różni się zatem zakresem dozwolonej żywności.