Jak pomóc niemowlakowi zrobić kupkę? Domowe sposoby

Zaparcia u noworodków i niemowlaków to problem, który pojawia się stosunkowo często. Występują one zarówno u dzieci, które karmione są piersią, jak i tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Nic więc dziwnego, że wyjątkowo często świeżo upieczeni rodzice zastanawiają się, jak pomóc dziecku zrobić kupkę. Jeżeli zauważysz, że Twoja pociecha ma problem z wypróżnianiem, możesz jej pomóc stosując jeden ze sprawdzonych, a przy tym skutecznych domowych sposobów.

Jakie są przyczyny zaparć u niemowląt?

U większości niemowlaków zaparcia nie są wynikiem choroby. Jedną z najczęstszych przyczyn są błędy żywieniowe popełniane przez rodziców. Jeżeli w diecie Twojego dziecka będzie zbyt mała ilość płynów oraz pokarmów zawierających błonnik, musisz się liczyć z tym, że będzie ono mieć problemy z wypróżnianiem. Przyczyną zaparć może też być zbyt wczesne wprowadzenie do diety mleka krowiego – nie powinnaś go podawać maluchowi przez ukończeniem przez niego pierwszego roku życia. U najmłodszych dzieci, karmionych butelką dzieci, zaparcia mogą być skutkiem podawania mu źle dobranego mleka. Problemy z wypróżnianiem często są jednym z objawów uczelnia na białko mleka krowiego.

Niemowlak

Jak pomóc noworodkowi zrobić kupkę?

Jak pomóc dziecku zrobić kupkę – to pytanie zadaje sobie mnóstwo rodziców. Jeżeli Twoje dziecko cierpi z powodu zaparć, możesz mu pomóc stosując domowe sposoby. Na zaparcia może pomóc masaż. Jeżeli chcesz w ten sposób pomóc swojemu dziecku, to masowanie zacznij od pępka. W trakcie masażu wykonuj koliste ruchy w takim samym kierunku, jak poruszają się wskazówki zegara. Możesz też poruszać nóżkami malucha w taki sposób, jak porusza się nogami w czasie jazdy rowerem. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak pomóc noworodkowi zrobić kupkę, pamiętaj, że skutecznie działa ciepła kąpiel. W jej trakcie dodatkowo możesz wykonać masaż – nie wszystkie dzieci na masaż reagują pozytywnie – jeśli zauważysz, że nie podoba się on maluchowi, natychmiast przerwij jego wykonywanie. Pomóc może też podanie laktulozy lub innego preparatu dobranego przez lekarza.

Jaka dieta zapobiega zaparciom u dzieci?

O tym, czy u malucha pojawią się zaparcia w dużym stopniu decyduje ilość wypijanych przez niego płynów. Jeśli karmisz swoje dziecko tylko piersią, to w pierwszych miesiącach życia nie musisz go dodatkowo nawadniać. Podawanie wody jest jednak konieczne, gdy karmisz malucha sztucznym mlekiem. Przy prawidłowej podaży płynów z mas kałowych nie jest wchłaniana woda, w efekcie wydalenie takiej kupy nie jest bolesne. Jeśli zastanawiasz się, jak wywołać kupkę u noworodka, możesz zastosować czopki glicerynowe lub specjalną gruszką do zaparć dostępną w aptekach. Wypróżnianie możesz też sprowokować wkładając do odbytu końcówkę termometru. Nie korzystaj jednak z tych sposobów zbyt często, aby maluch nie przyzwyczaił się do wypróżniania tylko po prowokacji. Po zastosowaniu domowych sposobów problemy z wypróżnianiem powinny ustąpić. Jeśli jednak tak się nie stanie, musisz udać się z swoim dzieckiem do lekarza.