Najbardziej skutecznym narzędziem do zwalczania chorób zakaźnych są szczepienia. Do tych najważniejszych zaliczane są obowiązkowe szczepienia dzieci. Zobacz, kiedy i na jakie choroby możesz zaszczepić swoje dziecko.
Co to jest kalendarz szczepień?
W Polsce dzieci szczepi się zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, który potocznie określa się jako kalendarz szczepień obowiązkowych. Program ten co pewien czas, jest aktualizowany (aktualizacji dokonuje Główny Inspektor Sanitarny), znajdziesz w nich spis szczepień nie tylko tych obowiązkowych, ale także zalecanych. Dowiesz się z niego także w jakim wieku dana szczepionka powinna zostać podana. Obowiązkowe szczepienia dzieci są bezpłatne , za szczepienia zalecane trzeba zapłacić.
Na jakie choroby można zaszczepić dziecko w Polsce?
Obowiązkowe szczepienia dzieci wykonywane są już w pierwszym roku życia dziecka, zalicza się do nich:
– szczepienie przeciwko gruźlicy – pierwsza dawka szczepionki podawana jest noworodkom jeszcze podczas pobytu w szpitalu;
– szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B – dzieci otrzymują trzy dawki szczepionki, pierwszą po urodzeniu, kolejną w drugim miesiącu życia, a ostatnią w szóstym lub siódmym miesiącu.
Obowiązkowe szczepienia dzieci to także te przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi. W celu zapobiegania tym groźnym, powodującym bardzo poważne powikłania chorobom zakaźnym podawana jest szczepionka skojarzona. W przypadku tych chorób niezbędne jest podanie czterech dawek szczepionki. Do obowiązkowych szczepień zalicza się także szczepienia przeciwko polio, śwince, odrze, różyczce, rotawirusom, chorobom, które wywołują pneumokoki.
Jakie szczepienia dzieci są zalecane?
Dodatkowe szczepienia dla dzieci są odpłatne, ale nad ich podaniem dziecku naprawdę warto jest się zastanowić. Do zalecanych szczepień, które można wykonać u dzieci w pierwszym roku życia należą między innymi te przeciwko meningokokom. W naszym kraju dostępne są szczepionki przeciwko meningokokom grupy B, grupy C (te dwie szczepionki dzieci powinny otrzymać w pierwszych sześciu miesiącach życia) oraz grupy A, C, W, Y. Do zalecanych szczepień należą także te przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, ospie wietrznej (bezpłatnie szczepionkę tę mogą otrzymać dzieci, które uczęszczają do żłobka, chorują na ostrą białaczkę) grypie, kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Czy szczepienia dzieci są bezpieczne?
Wokół szczepień dla dzieci narosło wiele kontrowersji, pojawiło się też wiele nieprawdziwych informacji. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców zastanawia się, czy szczepienia dzieci są bezpieczne? Każda szczepionka zanim zostanie dopuszczona do stosowania jest bardzo dokładnie badania. Badania kliniczne szczepionek prowadzone są przez wiele lat, w ich trakcie sprawdzane jest zarówno ich bezpieczeństwo, jak i skuteczność – dopiero, gdy zostanie to potwierdzone, szczepiona trafia na rynek. Dodawane do szczepionej substancje pomocnicze nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, szczepionki nie wywołują także autyzmu u dzieci. Z całą stanowczością można stwierdzić, że szczepienia dzieci są bezpieczne.
Zostaw komentarz