Zdrada – czy wybaczyć? Jak to zrobić?

Zdrada to jedno z najbardziej traumatycznych wydarzeń w naszym życiu. Jak sobie z tym poradzić i czy zawsze zdradę trzeba wybaczyć?

Czym jest zdrada?

Zdrada to celowe naruszenie umowy, przysięgi lub obietnicy. W większości kultur i religii zdrada jest czynem niedopuszczalnym. W „Boskiej komedii” Dantego Alighieri zdrajcy cierpią w najstraszniejszym, dziewiątym kręgu piekła. Zdrada jest zawsze naruszeniem ustalonych norm zachowania. Najbardziej jednak cierpimy, kiedy zdradzi nas najbliższa osoba. Najtrudniejsze jest też wybaczenie zdrady ze strony ukochanej osoby. Wówczas u osoby zdradzonej zostaje naruszona podstawowa potrzeba bezpieczeństwa i czasami pojawia się trauma narcystyczna lub neurotyczna. Wybaczenie zdrady może być dla nas trudne, bo jest to zawsze cios w naszą samoocenę. Czasami pojawia się nienawiść, chęć zemsty lub upokorzenia sprawcy. Pojawia się bezradność, bezsilność lub strach przed samotnością. Większość zdradzonych osób nie wie wówczas, czy wybaczyć zdradę albo ile trwa wybaczenie zdrady.

Jak przetrwać zdradę?

Relacje pomiędzy bliskimi osobami budowane są na zaufaniu. Jeśli ktoś zdradza, zwykle w związku pojawia się nieufność. Większość z nas właśnie dlatego nie wie jak wybaczyć zdradę, aby przywrócić w relacjach równowagę.

Zdrada w związku może oznaczać nie tylko seks na boku. Wiele osób uważa utrzymywanie profilu randkowego w trakcie związku za zdradę. To samo większość z nas sądzi o romantycznych korespondencjach w sieciach społecznościowych czy śledzenie byłego partnera w sieciach społecznościowych.

Jeśli to ile trwa wybaczenie zdrady, jest w dużej mierze kwestią indywidualną, to eksperci są raczej zgodni co do tego, jak wybaczyć zdradę. I pierwszym krokiem jest przetrwanie pierwszego szoku.

Jeśli dojdzie do zdrady, ważne jest, aby przeanalizować jej przyczyny i zrozumieć, co motywowało drugą stronę. Jeśli dana osoba dopuści się zdrady celowo, wielokrotnie nie ma sensu zastanawiać się, czy wybaczyć zdradę i lepiej jest zakończyć taki związek.

Jak przetrwać zdradę

Czy wybaczać zdradę?

Eksperci są zgodni co do tego, że nie należy podejmować poważnych decyzji, gdy targają nami emocje. Aby zrozumieć, co się stało, należy spojrzeć na sytuację z chłodną głową, kiedy opadły namiętności i włączył się rozsądek. Jeśli chcesz spróbować wybaczyć zdradę, to pod żadnym pozorem nie bierz odpowiedzialności za działania innej osoby. Pamiętaj raz na zawsze: to nie twoja wina. Przebaczenie nie może być wymuszone. Pozwól sobie przetworzyć to, co się wydarzyło. Niektórzy ludzie podejmują działania natychmiast, ale warto dać sobie czas na reakcję. Jest to szczególnie ważne, jeśli myślisz o wybaczeniu. Opowiedz o swoich doświadczeniach zaufanej osobie. To nie czas na ukrywanie. Komunikuj się częściej z tymi, którzy cię cenią, dobrze znają twoje najlepsze cechy i pomogą Ci utrzymać poczucie własnej wartości. Przypomnij sobie, dlaczego byłeś w związku z tą osobą i na co liczyłeś. Okaż sobie współczucie, pamiętając, że zdrada jest dość powszechna i wiele osób jej doświadczyło.