Jak usadzić gości na weselu?

Prawidłowe posadowienie gości na weselu to jeden z ważnych aspektów uroczystości. Dobrze rozplanowany układ siedzeń sprawi, że impreza będzie lepiej zorganizowana, a goście szybko znajdą i zajmą swoje miejsce.

Jak usadzać gości na weselu – rodzice i świadkowie

Według tradycji weselnych pan młody powinien siedzieć po lewej stronie panny młodej – tak jak każdy mężczyzna, zgodnie z zasadami etykiety, powinien iść po lewej stronie swojej towarzyszki na ulicy. Najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o to jak usadzać gości na weselu, jest usadowienie rodziców i świadków.

Rodzice są uważani za najbardziej honorowych gości na weselu, dlatego ich stół powinien znajdować się najbliżej stołu pary młodej i w najbardziej „korzystnym” miejscu. W klasycznym układzie siedzeń rodzice siedzą w środku stołu, zaraz za świadkami. Zwyczajowo sadza się najlepszych przyjaciół nowożeńców odpowiednio po prawej stronie panny młodej i po lewej ręce pana młodego. Jeśli chcesz, aby twoi rodzice na weselu mogli się lepiej poznać, możesz specjalnie posadzić ich wszystkich przy osobnym „stole rodzicielskim”. Jeśli nie ma takiej potrzeby, to jak usadzać gości na weselu w tym aspekcie jest zależne od koneksji rodzinnych. Najlepiej posadzić ich z innymi krewnymi i bliskimi przyjaciółmi rodziny.

Jak usadzić gości na weselu - krewni, przyjaciele i współpracownicy

Jeśli na wesele zaproszonych jest wielu krewnych ze strony młodej pary, logiczne byłoby stworzenie osobnych stołów dla członków każdej rodziny. Jeśli nie ma tak wielu krewnych, można ich połączyć w jeden stół - będzie to świetna okazja dla rodziców nowożeńców, aby lepiej się poznać. A jak usadzić gości na weselu, jeśli chodzi o przyjaciół?

W tym przypadku wskazane jest, aby usiedli obok znajomych osób, aby mogli się zrelaksować i rozmawiać. Warto również zwrócić uwagę na tych, którzy przyjeżdżają na wesele z dziećmi. Jeśli nie wiesz jak usadzić gości na weselu, którzy są z dziećmi, to posadź ich przy jednym stole. Jeśli na imprezie zgromadziło się dużo dzieci, najlepiej posadzić je przy osobnym stoliku i zamówić osobne menu, różniące się od poczęstunku dla dorosłych gości.

wesele

Wygodne ustawienie gości na weselu – kartki z nazwiskiem

Aby ustawienie gości na weselu było przejrzyste i by ci mogli w uporządkowany sposób zająć swoje miejsca, warto przy każdym krześle zostawić kartkę z nazwiskiem osoby. Można go ozdobić ustawioną pocztówką, położyć na talerzu lub w pustym kieliszku po szampanie. Jeśli organizujesz huczne wesele z ponad setką gości, możesz wskazać miejsce na zaproszeniu, zaznaczając je na schemacie.

Ustawienie gości na weselu, warto przemyśleć z wyprzedzeniem. Ten zależy to przede wszystkim od rodzaju ustawienia stołu, a także od tego kim są goście młodej pary, jak się znają i ile osób z jednej i drugiej strony jest zaproszonych na wesele.

Uroczyste powitanie gości na weselu

Zanim goście usiądą do stołów, odbywa się tradycyjne powitanie gości na weselu. Jego dalsza część zależy już od pary młodej. Może ona chcieć podziękować krewnym i przyjaciołom za przybycie. Jednak dalsze powitanie gości na weselu nie jest już obowiązkowe.

Zwyczajem jest sadzanie gości, na przemian - kobiety i mężczyźni. Od tej reguły są jednak wyjątki – na przykład mała córeczka, która przyszła na wesele razem z mamą, powinna usiąść obok niej. Dotyczy to również każdego gościa, który przyszedł razem z osobą tej samej płci i nie jest zaznajomiony z nikim innym obecnym: wygoda gościa jest w tym przypadku ważniejsza.