Welon ślubny to jeden z najważniejszych dodatków panny młodej. Zasłona tradycyjnie symbolizuje czystość i niewinność. Historia welonu jest bardzo długa – był znany już w starożytności.
Co oznacza welon na ślubie?
Welon to lekka kobieca ozdoba wykonana z muślinu, jedwabiu, tiulu, koronki, zakładana na głowę i opadająca do pasa. Jakie znaczenie ma welon ślubny? Co oznacza? Chusta przybyła do starożytnej Grecji i Rzymu ze wschodu. Panna młoda w czasie ślubu była uważana za czystą i bezbronną, dlatego musiała być ukryta przed spojrzeniami obcych i złymi duchami. Welon był szatą uszytą z nieprzezroczystego kawałka materiału i zakrywał pannę młodą od stóp do głów.
Czym jeszcze był welon ślubny? Co oznacza jego kolor? Kiedyś welon katedralny nie miał klasycznego białego koloru, jaki ma dziś. Rzymskie panny młode nosiły szkarłatne welony, podczas gdy greckie kobiety nosiły jaskrawożółte. W Indiach welonem był czerwony szal pasujący do szkarłatnego sari, a w Chinach czerwony jedwabny welon z frędzlami, pokryty ślubną tiarą.
Welon został zaprojektowany tak, aby pan młody nie widział twarzy panny młodej przed ślubem, więc był wykonany z gęstej tkaniny, aby całkowicie zakrył twarz panny młodej.
Co ciekawe, welon był i jest nadal noszony prawie wszystkich krajach świata. I ma ten sam cel: ukryć pannę młodą przed złym okiem i chronić ją przed złymi duchami, które według legendy mogą ukraść młodą kobietę w drodze do kościoła. Panna młoda była uważana za bardzo wrażliwą i dopiero po zakończeniu ceremonii zaślubin można było odrzucić zasłonę z jej twarzy.
Kiedy nie można mieć welonu?
A co oznacza brak welonu? Istnieje przesąd, że tylko dziewica, a przynajmniej kobieta, która wychodzi za mąż po raz pierwszy, może nosić welon. Dawniej ślub kościelny bez welonu był po prostu niemożliwy. Jednak to co oznacza brak welonu, to nie tylko dziewictwo. Nasi przodkowie wiązali z welonem wiele przesądów:
• Im dłuższy welon katedralny, tym dłuższa wzajemna miłość.
• Przed ceremonią ślubną tylko panna młoda i jej matka mogą dotykać welonu.
• W niektórych kulturach chrześcijańskich możliwy był ślub kościelny bez welonu w przypadku wdów.
• Przymierzanie welonu przed ślubem oznaczało, że panna młoda może nie dochować wierności wybrankowi.
• Aby w rodzinie zapanowała wierność, małżonek musi zdjąć zasłonę z panny młodej.
Dziś welon straciła symbolikę ochronnego talizmanu i raczej symbolizuje czystość. Zmieniła się też jego konstrukcja. Wcześniej welon był dość gęstym i długim kawałkiem materiału, w który można było owinąć pannę młodą od stóp do głów. Dziś ten element ma raczej symboliczny kształt i konstrukcje.
Na zakończenie zaślubin dokonywano ceremonii zdjęcia welonu. We wszystkich krajach wyglądała inaczej, ale jej esencja jest wszędzie taka sama: dziewczyna „zdejmuje” beztroskie dziewczęce życie i zamienia je na niełatwe życie małżeńskie. W niektórych krajach zwyczajem jest zdejmowanie welonu przez męża, co oznaczało, że panna młoda ma być mu uległa i posłuszna. W przypadku, gdy żona chce być równa mężowi, sama zdejmuje welon.
Zostaw komentarz