Koszty wesela - ile kosztuje wesele od osoby?

Dziś koszty organizacji wesela mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co składa się na koszt wesela i na czym możemy zaoszczędzić?

Od czego zależy to ile kosztuje wesele od osoby?

Najważniejsze jest to, aby wiedzieć, od czego zależy koszt wesela. Jeśli zatem zastanawiasz się, ile kosztuje wesele od osoby, musisz przeanalizować wszystkie jego aspekty. Najważniejsze rzeczy, które wpływają na koszt wesela to:

• Miejsce, czyli miasto, w którym planujesz celebrować swoją uroczystość. Koszt wesela w dużym mieście będzie wyższy niż w małej miejscowości.

• To ile kosztuje wesele od osoby, zależy też od tego czy wynajmujesz restauracje, czy salę weselną lub namiot.

• Sceneria. Udekorowanie przedpokoju świeżymi kwiatami będzie droższe niż girlandami.

• Dodatkowe wydatki: parking, transfer gości, DJ i wiele więcej

Ile kosztuje wesele na 50 osób – jak zaoszczędzić?

Jeśli para zdecyduje się na ślub w urzędzie stanu cywilnego, będzie to kosztować tylko kilkaset złotych. Jeśli przyszli nowożeńcy chcą wesela na wyjeździe, muszą być gotowi na wydatek rzędu kilkuset tysięcy. W zależności od budżetu przedstawiciele rynku eventowego dzielą wesela na trzy typy: ekonomiczne, standardowe i VIP. Zatem ile kosztuje wesele na 50 osób w dużym mieście? Musisz liczyć się z wydatkiem w restauracji na poziomie 350- 500 złotych od tzw. talerzyka.

Pamiętaj, że cena imprezy gwałtownie wzrasta, jeśli para nie chce ślubu klasycznego, ale reżyserskiego. Klasyk to wesele, które odbywa się według standardowego planu: rejestracja w urzędzie stanu cywilnego, bankiet i program rozrywkowy. Ślub reżyserski czy koncepcyjny to już całe przedstawienie, do którego powstaje specjalny scenariusz. Wówczas to ile kosztuje wesele na 50 osób, zależy od tego, jak wiele dodatkowych elementów zaplanujesz.

wesele

Ile kosztuje wesele na 100 osób – koszty stałe i zmienne

Według organizatorów wesel koszty imprezy dzielą się na podstawowe i zmienne. Te pierwsze obejmują koszt restauracji, wystrój, wyposażenie techniczne, zdjęcia i filmy. Drugi rodzaj wydatków zależy od życzeń i priorytetów pary. Mogą zawierać dodatkowe dekoracje, występy artystów, fajerwerki. Od tego, jak wiele jest elementów dodatkowych, zależy ile kosztuje wesele na 100 osób.

Najwięcej pieniędzy wydaje się na restaurację – to około 30-35 % budżetu. To ile kosztuje wesele na 100 osób, zależy w dużej mierze od lokalu, jaki wybierzesz. Ta pozycja wydatków obejmuje menu bankietowe, napoje, czasem ciasto, jeśli restauracja zapewnia to, w niektórych przypadkach również wynajem miejsc noclegowych.

Ile kosztuje wesele na 200 osób – uroczystość z rozmachem

Kolejną ważną pozycją wydatków są dekoracje. Stanowi do 25-30 % budżetu. Wystrój obejmuje wystrój sali i stołów, projekt instalacji kwiatowych, stołów z owocami i serami, miejsca do fotografowania. Jeśli nie wiesz, ile kosztuje wesele na 200 osób, powinieneś ocenić swoje potrzeby w zakresie zakwaterowania i transferu gości. Tak duża liczba uczestników wesela zwiększa prawdopodobieństwo, że część z nich będzie wymagać noclegu. To ile kosztuje wesele na 200 osób, jest też uzależnione od programu rozrywkowego. Usługi wodzireja i DJ-a na najskromniejszym weselu będą kosztować kolejne 10-15 % budżetu. Jeśli zaprosisz znanych wykonawców i artystów, budżet uroczystości może wzrosnąć kilka razy.