Nawet najlepiej dobrane pary mogą prędzej czy później zmierzyć się z problemami w relacji. Oznacza to, że trudnych momentów w związku nie da się uniknąć. Nie muszą one jednak oznaczać rozstania i końca związku. Warto jednak wiedzieć, jak rozmawiać z partnerem o problemach w związku, aby nie dolewać przysłowiowej oliwy do ognia.
Z czego wynikają problemy w związku?
Problemy w związku mogą być wynikiem:
- błędów w komunikacji;
- wzajemnego zaniedbywania;
- poświęcania sobie zbyt małej ilości czasu.
Zdarza się, że trudności w relacji zaczynają pojawiać się po urodzeniu dziecka. Jest to moment w życiu istotnie zmieniający związek – mężczyzna musi zaakceptować, że kobieta na jakiś czas tworzyć będzie diadę nie z nim, a z dzieckiem. Z kolei kobieta może być niewyspana, zmęczona, przytłoczona nowymi obowiązkami, co utrudniać będzie wzajemne porozumienie.
Konflikty w związku mogą być także związane z brakiem satysfakcji z życia seksualnego. Może być tak, że jeden partner ma dużo większe potrzeby w tym obszarze.
Bez względu na podłoże problemu warto wiedzieć, jak rozmawiać z partnerem o trudnościach, aby zwiększyć szansę na poprawę relacji.
Jaka powinna być komunikacja z partnerem?
Jeśli czeka Cię poważna rozmowa o związku, pamiętaj, że jej podstawą powinna być szczera, otwarta komunikacja. Jeżeli zależy Ci na tym, aby dojść z partnerem do porozumienia, musisz dzielić się swoimi emocjami, odczuciami i myślami. Nie wstydź się też swoich oczekiwań – masz do nich prawo. Unikaj jednak w rozmowie oskarżania partnera. Skup się na zachowaniach, a nie osobie jako takiej. Tym, co bez wątpienia w takich sytuacjach pomaga jest komunikacja typu ja, a nie typu ty.
Spróbuj zrozumieć perspektywę drugiej strony
Odpowiadając na pytanie, jak rozmawiać z partnerem o problemach w związku, należy jasno wskazać na konieczność uwzględnienia perspektywy drugiej strony. Pamiętaj, że w złości łatwo skoncentrować się tylko na sobie. Tymczasem dobrze jest zastanowić się nad tym, jakie myśli automatyczne i przekonania na temat siebie zostały uruchomione na skutek zachowania partnera. Nie zapominaj, że to, jak reagujesz może wynikać z Twojej błędnej interpretacji rzeczywistości. Spróbuj ochłonąć i spojrzeć na perspektywę partnera jeszcze raz.
Jak rozmawiać o uczuciach w związku?
Poważna rozmowa o związku prawie zawsze wiążę się też z rozmową o uczuciach, czyli tym, z czym wiele osób ma niemały problem. Pamiętaj, że nie musisz wstydzić się tego, co czujesz. Masz prawo do doświadczania takich emocji, jakie się pojawiają. Nie zapominaj jednak o tym, że nie daje Ci to prawa do ranienia partnera. Jeśli chcesz porozmawiać o uczuciach, skoncentruj się na tym, co dzieje się z Tobą. Możesz powiedzieć na przykład: kiedy ze mną nie rozmawiasz, czuję się odrzucona zamiast ty nigdy nie masz dla mnie czasu. Nazywaj to, co dzieje się między Wami wprost, staraj się nie oskarżać i atakować. Pamiętaj, że Twój atak prawdopodobnie spotka się z kontratakiem ze strony Twojego partnera, co z pewnością nie ułatwi Wam dojścia do porozumienia.
Zostaw komentarz