Jak zorganizować ślub za granicą?

Wszystkim zakochanym zależy, aby ich wesele było niezapomnianym wydarzeniem. Dziś młodzi ludzie, którzy zamierzają się pobrać, mają ogromne możliwości zorganizowania wesela na najwyższym poziomie. Na rynku istnieją agencje specjalizujące się w organizacji i prowadzeniu uroczystości, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Pozostaje tylko wybrać odpowiedni pakiet wycieczek i zacząć przygotowywać się do ślubu.

Gdzie najłatwiej wziąć ślub za granicą?

Polskie prawo zezwala na zawieranie małżeństw między obywatelami polskimi poza granicami. Organizacja ślubu za granicą musi przebiegać zgodnie z ustawodawstwem państwa, na którego terytorium zawierane jest małżeństwo.

Zatem jak wziąć ślub za granicą? Aby małżeństwo zawarte za granicą zostało uznane za legalne na terytorium Polski, należy przestrzegać prawa kraju, w którym odbywa się ceremonia zaślubin. Przepisy w każdym kraju są nieco inne, co również należy wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca ślubu.

Jeśli nie wiesz jak wziąć ślub za granicą, należy wczytać się w kodeks rodzinny danego państwa. Dla przykładu, aby zarejestrować małżeństwo we Francji, co najmniej jedno z małżonków musi przebywać w kraju nieprzerwanie od 40 dni do trzech miesięcy przed ślubem. A w krajach muzułmańskich tylko obcokrajowcy, którzy wyznają islam, będą mogli zarejestrować małżeństwo.

Eksperci sporządzili listę krajów, w których ustawodawstwo jest najkorzystniejsze dla małżeństw cudzoziemców. Pary najczęściej wybierają: Australię, Austrię, Grecję, Dominikanę, Islandię, Włochy, Cypr, Kubę, Mauritius, Seszele, Słowenię, Czechy, Sri Lankę, Jamajkę i USA.

Ile kosztuje organizacja ślubu za granicą?

Pozostaje kwestia, ile kosztuje ślub za granicą? Najczęściej w cenę „wycieczki ślubnej” wliczone jest:

• Przygotowanie wszystkich dokumentów, ubezpieczenia medycznego i wizy (w razie potrzeby).

• Rejestracja małżeństwa, legalizacja dokumentów.

• Organizacja ceremonii ślubnej: usługi rejestratora, bukiet ślubny i butonierka dla Pana Młodego, szampan, tort, dekoracja miejsca na wesele.

Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, ile kosztuje ślub za granicą, musisz doliczyć do ceny także:

• Bilety lotnicze w obie strony (klasa ekonomiczna).

• Transfer z lotniska do hotelu i z powrotem.

• Tygodniowe zakwaterowanie w hotelach 4- i 5-gwiazdkowych (pokój standardowy), śniadanie w cenie.

Ślub za granicą

Kto może udzielić ślubu za granicą?

To, kto może udzielić ślubu za granicą, w dużej mierze zależy od prawodawstwa danego kraju. Procedura rejestracji małżeństwa w każdym z państw ma swoje własne zasady. Dlatego to, kto może udzielić ślubu, powinno zostać ustalone przez specjalistów z agencji turystycznej, która organizuje wyjazd. Organizacja ślubu za granicą będzie jednak wymagać dokumentów. Są to:

• Paszporty przyszłych małżonków.

• Akty urodzenia.

• Informacje o stanie cywilnym.

• Zaświadczenia o rozwodzie (jeżeli jedno z małżonków było wcześniej w związku małżeńskim).

• Akty zgonu byłego małżonka, jeśli dotyczy.

• Poprzednie akty małżeństwa, jeśli dotyczy.

• Zaświadczenie o zmianie nazwiska.

Należy jednak pamiętać, że w każdym kraju wymagania dotyczące dostarczanych dokumentów mogą się różnić. Ponadto wymagania dotyczące dokumentów mogą się różnić w różnych miastach tego samego kraju.