Wybierając się na wycieczkę w góry, głównym zadaniem staje się dobór odpowiednich butów.
Jak dobrać buty w góry?
Najważniejsze jest, aby buty przeznaczone do pieszych wędrówek po górach odpowiadały warunkom obszaru, w którym będziesz przebywać. Kalosze mogą pomóc podczas poruszania się po bagnach i terenach zalanych, ale będą bezużyteczne, w warunkach zimowych lub podczas wspinaczki. Gładkie podeszwy butów mogą być zbyt śliskie do chodzenia po górach, a ciężkie buty zimowe mogą powodować dyskomfort.
Do pieszych wędrówek po górach najlepiej sprawdzą się specjalistyczne buty w góry z karbowaną podeszwą typu Vibram i membraną typu Gore-tex. Podeszwa typu Vibram zabezpieczy stopę przed przeciążeniami i pozwoli się czuć bezpiecznie nawet na śliskich odcinkach. Z kolei membrana Gore-tex zabezpieczy stopę przed zamoknięciem. Buty w góry powinny mieć też odpowiedni kształt.
Czy buty w góry muszą być za kostkę – odpowiadamy
Wielu turystów zastanawia się czy buty w góry muszą być za kostkę? Buty powinny mieć nie tylko właściwości hydrofobowe i zabezpieczać nas przed upadkiem, ale też mieć odpowiednią konstrukcję. Wysoka cholewka zabezpiecza wrażliwą część stopy przed uderzeniami o kamień, występ skalny czy choćby ukąszenie żmii. To czy buty w góry muszą być za kostkę, zależy też od tego gdzie się poruszasz. Na szlakach, dobrze oznaczonych i uporządkowanych ścieżkach, możesz pozwolić sobie na poruszanie się w butach o prostszej konstrukcji.
Jakie buty zabrać w góry latem, aby czuć się bezpiecznie?
Buty do pieszych wędrówek należy brać o jeden rozmiar większe, a zimą o dwa rozmiary większe. To jakie buty zabrać w góry latem zależy od pogody. Jeśli chodzi o buty turystyczne latem, powinny być one ciasno sznurowane i dopasowane wokół stawu skokowego, a czubek buta nie powinien uciskać palców. Dzięki temu zabezpieczysz nogi przed ewentualnymi zwichnięciami (złamaniami), a także stworzysz dodatkową ochronę przed otarciami i modzelami. Jeśli nie wiesz jakie buty zabrać w góry latem zdecyduj się na modele trekkingowe.
Czy buty trekkingowe nadają się w góry – jakie są ich zalety?
Głównym zadaniem butów trekkingowych jest utrzymanie wysokiego poziomu komfortu i bezpieczeństwa stóp oraz układu mięśniowo-szkieletowego w nierównym terenie z dala od dróg asfaltowych, niezależnie od przewidywanych warunków atmosferycznych oraz stanu szlaku czy podłoża. Wielu turystów zastanawia się, czy buty trekkingowe nadają się w góry. Odpowiedź brzmi – jak najbardziej. Wyróżnia je: sztywna podeszwa z wyraźnym bieżnikiem, cholewka zakrywająca kostkę, materiały odporne na zużycie, charakterystyczna ochrona palców i wsparcie kostki.
Podczas jednodniowego lub dwudniowego trekkingu używa się lekkich butów, które trudno odróżnić od tenisówek. Zaletą takich butów jest to, że podeszwa chroni przed ostrymi kamieniami i gałęziami oraz jest trudna do przekłucia i uszkodzenia.
W klasycznych butach trekkingowych możesz chodzić po skałach i krótkich odcinkach luźnego podłoża. Większość modeli wyposażona jest w membranę chroniącą przed deszczem, kałużami oraz przydatna podczas przekraczania małych cieków wodnych.
Zostaw komentarz