Konflikty są nieuniknione w każdym związku, dlatego ważne jest, aby nauczyć się, jak je rozwiązywać.
Kto powinien się pierwszy odezwać po kłótni i kiedy to zrobić?
Po kłótni ważne jest, aby dać sobie i drugiej osobie możliwość odetchnięcia i uspokojenia. Staraj się świadomie odwrócić swoją uwagę i zajmij się czymś przyjemnym i prostym. Szczególnie skuteczne są praktyki pozwalające ci przekierować emocje: opisz na papierze w dowolnej formie wszystko, co się wydarzyło. Zmniejszy to intensywność negatywnych emocji, pomoże wycofać się z sytuacji i być może spojrzeć na nią z nowej perspektywy.
Osobną kwestią jest to, kto powinien się pierwszy odezwać po kłótni? Najczęściej nie jest to osoba, która zawiniła, ale ta, która jest bardziej związana emocjonalnie. To, kto powinien się pierwszy odezwać po kłótni, jest zatem wtórne wobec tego, jak się do tego przygotować.
Co napisać po kłótni – jak przygotować się do pogodzenia?
Przede wszystkim ustal, czy jesteś gotowy na pojednanie. Możesz to zrobić za pomocą notatek. Co napisać po kłótni?
• Czy będę w stanie spokojnie omówić to, co się wydarzyło?
• Czy będę w stanie wysłuchać drugiej osoby i zrozumieć jej emocje, nawet jeśli mamy odmienne poglądy na daną sytuację?
• Czy będę w stanie szczerze porozmawiać o uczuciach, które zrodziły się w trakcie konfliktu, nie obwiniając za nie drugiej osoby?
Jeśli odpowiedź na wszystkie pytania brzmi „tak”, oznacza to, że jesteś gotowy do dyskusji. Ważne jednak, aby drugi uczestnik kłótni był również gotowy. Spokojnie go o to zapytaj i nie nalegaj na rozmowę, jeśli potrzebuje więcej czasu. Jeśli wolisz to zrobić w formie listownej i nie wiesz, co napisać po kłótni opisz drugiej osobie swoje emocje.
Jak zacząć rozmowę po cichych dniach – porozmawiaj o uczuciach
Kiedy oboje zrozumiecie, że wasz stan emocjonalny jest stabilny, rozpocznijcie rozmowę. Nie każdy jednak wie, jak zacząć rozmowę po cichych dniach. Najlepiej to zrobić, gdy się nie spieszysz i nie ma nic, co mogłoby cię rozpraszać. Najpierw zapytaj drugą osobę biorącą udział w kłótni, jak się czuła podczas niej. Może to być złość, żal, że nie jest kochany lub że jest zaniedbywany. Najważniejsze, żeby nie komentować tego, co mówi druga osoba. A potem podziel się także swoimi uczuciami. Ważne jest, aby nie szukać przyczyn tych emocji, ale po prostu je nazwać. Jeśli nie wiesz jak zacząć rozmowę po cichych dniach, zacznij od kontaktu fizycznego – przytulania, dotyku rąk.
Jak się pogodzić po kłótni – praktyczne porady
Jeśli udało wam się nawiązać rozmowę, to celem powinna być zgoda. Nie każdy jednak wie, jak się pogodzić po kłótni. Poproś partnera czy partnerkę, abyście porozmawiali o tym, co doprowadziło do konfliktu i co wydarzyło się podczas kłótni. Bez krytykowania opowiedz jeszcze raz to, co usłyszałeś i wyjaśnij, czy wszystko zrozumiałeś poprawnie. Technika ta nazywa się walidacją – pozwala osobie zrozumieć, że naprawdę ją słychać. Teraz gdy oboje wiecie, co wydarzyło się podczas kłótni, możecie naprawdę przeprosić się nawzajem. To jak się pogodzić po kłótni zależy od jej charakteru, ale każda ze stron, musi dokładnie sformułować, w czym się myliła, czego teraz żałuje i czego będzie starała się unikać w przyszłości.
Zostaw komentarz