Czym się różni garnitur jednorzędowy od dwurzędowego?

Jeszcze do niedawna uważano, że dwurzędowe garnitury wyszły z mody, a jednorzędowe pasują na każdą okazję. Jednak moda na dwurzędowe marynarki szybko wraca. I w trendach na nadchodzący sezon pełnią one ważną funkcję.

Czy modne są garnitury dwurzędowe?

Podobnie jak jednorzędowy garnitur zapinany na trzy guziki, dwurzędowy garnitur będzie lepiej wyglądał na mężczyźnie średniego lub wysokiego wzrostu. Jednak taki garnitur może nosić każdy – oczywiście, jeśli marynarka jest dopasowana i dobrze leży w talii. Dzięki zaakcentowanej talii twoje ramiona staną się wizualnie szersze.

Garnitur dwurzędowy powinien mieć zawsze spiczaste klapy. Otwarte klapy zostały wprowadzone do mody przez projektantów na początku lat 90., którzy eksperymentowali ze stylami i krojami, ale kształt marynarki wymaga wycięcia, które podkreśla ramiona.

Garnitury dwurzędowe męskie zwykle mają dwa rzędy pionowo ułożonych guzików. Ich optymalna liczba to sześć, czyli dwa rzędy po trzy guziki z przodu marynarki i jeden dodatkowy guzik mocujący po lewej stronie.

Garnitury dwurzędowe męskie zawsze były uważane za konserwatywny wybór, ale jednocześnie uniwersalny. Taki garnitur będzie świetnie wyglądał, jeśli jest wykonany z wysokiej jakości wełny i możesz go nosić od jesieni do późnej wiosny, a nawet w chłodny letni dzień.

Na ślub wybierz niebieski garnitur w prążki lub kratę. Duże kratki rozświetlają sylwetkę i dodają ci objętości. Zwykłe spodnie zapinane na suwak z prostymi nogawkami są optymalnym wyborem, ale przy tradycyjnym dwurzędowym garniturze możemy też zastosować zakładki w talii i ściągacze przy kostkach. Bez tych elementów dwurzędowa marynarka może wyglądać nieco ciężko i pompatycznie.

Garnitur dwurzędowy

Garnitur dwurzędowy – kiedy go założyć?

Aby dwurzędowa marynarka prezentowała się jeszcze korzystniej, potrzebuje odpowiedniego dopełnienia - koszuli, spodni i dodatków:

• Spodnie. Najpewniej jesteś przyzwyczajony do prostych spodni zapinanych na zamek lub chinosów, ale garnitur dwurzędowy powinien mieć spodnie z zakładkami w talii i ściągaczami w kostkach.

• Najlepszym dodatkiem do dwurzędowej marynarki jest koszula ze stójką, ale jeśli chcesz wyglądać na szerszego w ramionach, wybierz koszulę z szerokim kołnierzem, która optycznie poszerza ramiona i okolice szyi.

Garnitur dwurzędowy na ślub można uzupełnić klasycznym krawatem lub muszką. Szerokość krawata obliczana jest w zależności od szerokości klap marynarki.

• Buty, jeśli chodzi o garnitur dwurzędowy na ślub, wybieramy pod kątem koloru garnituru i koszuli. Buty mogą być trochę ciemniejsze niż marynarka. Jeśli chodzi o akcesoria, odpowiednie są schludne poszetki, dyskretne spinki do mankietów i spinki do krawata.

• Jeśli garnitur i marynarka są ciemne, koszula również powinna być ciemna, ale krawat powinien być jasny.

• Do jasnego dwurzędowego garnituru lub marynarki wybierz ciemną koszulę i jasny krawat.

• Ciemna dwurzędowa marynarka z jasną koszulą dobrze uzupełni ciemny kontrastowy krawat.

• Jeśli marynarka jest lekka i gładka, wybierz jasną koszulę w kratę i wzorzysty krawat.