Co robi świadek i świadkowa na ślubie i weselu?

Świadkowie mają podwójną rolę – oficjalną i symboliczną. Ich obecność na ślubie jest obowiązkowa. Jakie obowiązki mają świadkowa i świadek?

Jakie są obowiązki świadka?

Na początek ustalmy jedno – świadkami mogą być zupełnie różne osoby. Częściej tę rolę przejmują przyjaciele, którzy dobrze znają większość gości, czują się swobodnie w cyklu wydarzeń i pomagają młodej parze zabawiać gości. Nie ma jednak ścisłych reguł w tej kwestii. Świadkami mogą być bracia, siostry, ciotki, wujkowie i inni krewni. Praktycznie każdy

Obowiązki świadka mogą mieć różny zakres, ale najczęściej jest to:

• Organizacja wieczoru kawalerskiego. Niekiedy oczekuje się od świadka częściowego pokrycia kosztów wydarzenia.

• Pomoc w przygotowaniu pana młodego do ceremonii ślubnej.

• Wsparcie emocjonalne przez cały dzień ślubu.

Obowiązki świadka mają też charakter urzędowy – chodzi o samą ceremonię ślubną.

Co należy uznać za obowiązki świadkowej?

Podobne są obowiązki świadkowej:

• Powinna pomóc ci wybrać suknię ślubną i dodatki na ten wyjątkowy dzień.

• To też wsparcie w wyborze wizażystki, stylistki, fryzjera, kwiaciarki.

• Może pomóc w wystroju sali bankietowej i opracowaniu ogólnej koncepcji wydarzenia.

• Zorganizuje wieczór panieński.

• Pomoże pannie młodej ubrać się i stworzyć wizerunek w dniu ślubu.

• Wraz ze świadkiem przyjmuj kwiaty i prezenty.

Na samym weselu obowiązki świadkowej polegają na utrzymaniu dobrego nastroju. Kwestia, co świadkowie powinni zrobić na weselu, jest wcześniej ustalona. Dlatego warto przed ślubem spotkać się ze świadkami i omówić swoje oczekiwania.

Obowiązki świadka na ślubie

Obowiązki świadka na ślubie – o czym warto wiedzieć?

Obowiązki świadka na ślubie są jasno skodyfikowane. Jak sama nazwa wskazuje, jest on świadkiem zaślubin i czy to w kościele, czy urzędzie stanu cywilnego musi złożyć stosowny podpis pod urzędowymi dokumentami. Tym samym poświadcza on i fakt samego ślubu i zgodność deklaracji pana młodego z prawdą. Ponieważ są to oficjalne dokumenty, urzędnik stanu cywilnego ma obowiązek sprawdzić tożsamość świadka. Zatem warto pamiętać, że obowiązki świadka na ślubie to między innymi zabranie ze sobą dowodu tożsamości.

Jakie są obowiązki świadka na weselu?

Powszechnie przyjmuje się, że obowiązki świadka na weselu sprowadzają się do wznoszenia toastów i przyjmowania prezentów za młodych. To nie do końca prawda, bo obowiązki świadka na weselu są daleko dalej idące. To przede wszystkim dbanie o samopoczucie gości. Świadek powinien alarmować osoby z obsługi, jeśli goście nie dostali jedzenia, czy że na stole brakuje napojów, przekąsek czy nawet alkoholu. Dobrze, jeśli świadek dba o zadowolenie gości z samej zabawy weselnej. Powinien inicjować wyjście na parkiet, brać udział w zabawach weselnych, jeśli te mają miejsce oraz mieć baczenie na pracę DJ. Jeśli trzeba poprosić go o szybszą czy wolniejszą muzykę. W niektórych przypadkach od świadka oczekuje się wręcz roli bycia wodzirejem. Inicjuje on toasty, jako pierwszy zaczyna śpiewać sto lat i stara się poprowadzić uroczystość tak, aby połączyć zadowolenie gości z komfortem pary młodej.