Czy wypada zaprosić na wesele bez dzieci?

Zaproszenie gości bez dzieci na wesele, może wydawać się decyzją kontrowersyjną, ale w niektórych przypadkach to najlepsze wyjście, jeśli chcemy, aby organizowana przez nas uroczystość była udana.

Czy wesele to impreza dla dzieci?

Kiedy przychodzi czas na kompletowanie listy gości weselnych i rozdawanie zaproszeń, może pojawić się dylemat: zaprosić gości z dziećmi czy bez? Oczywiście dla rodziców, którzy nagle przeczytali na zaproszeniu, że ich dzieci nie są mile widziane na weselu, należy się kilka słów wyjaśnienia. Wiele osób będzie z tego powodu niezadowolonych. Zanim jednak dadzą upust swojemu niezadowoleniu, powinni dowiedzieć się, jakie są przyczyny takiego, a nie innego wyboru nowożeńców.

Wesele bez dzieci to przede wszystkim oszczędności. Obecnie większość przyjęć weselnych organizuje się w restauracjach i lokalach, gdzie koszt imprezy zależy od liczby gości. Zwykle restauracje oferują pewne upusty dla dzieci, jednak nie wszystkie. Jeśli więc będziemy musieli płacić za 3-latka jako osobę dorosłą, a w rodzinie jest dużo małych dzieci, to koszt uroczystości wzrośnie niewspółmiernie.

Dzieci na weselu nie zawsze zachowują się poprawnie. Gdy mamy do czynienia z dziećmi, nie wszystko da się przewidzieć. A to obrus zsunie się ze stołu, a to dzieci zacznie biegać po parkiecie. Wesele bez dzieci rozwiązuje te wszystkie problemy.

Czy prosi się dzieci na wesele?

Ślub jest z założenia imprezą, która potrwa całą noc. Dzieci oczywiście nie będą się bawić do samego rana, co z kolei zmusi rodziców do wcześniejszego wyjścia z wesela lub przynajmniej wynajęcia transportu dla dzieci, aby odesłać je do babci lub ciotki. Zaproszenie na wesele bez dzieci paradoksalnie może wielu rodzicom ułatwić decyzje, a tym samym sprawić, że będą się lepiej bawić na naszym weselu.

Jeśli nie da się uniknąć dzieci na weselu, to wszelkie niedogodności związane z obecnością dzieci można zminimalizować przy odrobinie wyobraźni. Jeśli restauracja ma taką możliwość, zorganizuj osobny pokój zabaw dla dzieci. Możesz również wynająć profesjonalną nianię lub animatora, który zadba o to, aby dzieci się nie nudziły i nie zachowywały niegrzecznie.

Dziecko na weselu

Jak powiedzieć, że wesele jest bez dzieci?

Osobną kwestią jest to jak sformułować zaproszenie na wesele bez dzieci. Najszybciej i najłatwiej jest napisać na zaproszeniach „No Kids” lub - „Tylko dla dorosłych”. Możemy bezpośrednio porozmawiać z naszymi rodzicami, rodzeństwem, rodziną i przyjaciółmi i zakomunikować im naszą decyzję. Wesele bez dzieci nie oznacza też, że nie możemy zrobić wyjątków. Na przykład dzieci z naszej rodziny i dzieci poniżej pierwszego roku życia (których rodzice nie mogą zostawić samych w domu) są mile widziane.

Jeśli już podejmiemy decyzję, powinniśmy być konsekwentni, ponieważ zostanie ona przyjęta z mieszanymi uczuciami. Będą tacy, którzy nas rozumieją i tacy, którzy nie. Dlatego zaleca się być bardzo uprzejmym i przyjaznym w komunikacji z przyjaciółmi i rodziną. Trzeba też być jednoznacznym i nie pozostawiać wątpliwości, żeby nie było miejsca na wyjątki.