Planujesz ślub, ale nie interesuje Cię zawarcie związku małżeńskiego w kościele bądź urzędzie stanu cywilnego? Słyszałaś o ślubie humanistycznym, ale nie wiesz, czy ślub humanistyczny można wziąć w Polsce, a jeśli tak, to jakie skutki prawne on za sobą pociąga? Postaramy się odpowiedzi na te i inne pytania z nim związane.
Kto udziela ślubów humanistycznych?
W naszym kraju z roku na rok przybywa osób, które chcą sobie wyznać miłość na własnych zasadach, rośnie więc popularność ślubów humanistycznych, o których jednak wciąż sporo osób wie bardzo niewiele. Wiele osób zastanawia się na przykład, kto udziela ślubów humanistycznych? Ślubów humanistycznych udzielają tak zwani celebransi, rolę celebranta może pełnić zarówno całkowicie obca Wam osoba, jak i ktoś z rodziny czy przyjaciel. Śluby humanistyczne mają coraz więcej zwolenników, na rynku pojawiły się więc profesjonalne firmy, których specjalnością jest ich organizacja, możecie więc skorzystać z usług takiej właśnie firmy – jakie rozwiązanie wybierzecie zależy tylko od Was.
Czy ślub humanistyczny ma moc prawną?
Wiecie już, kto udziela ślubów humanistycznych, sprawdźmy teraz, czy ślub humanistyczny ma moc prawną. W chwili obecnej taka ceremonia zaślub w naszym kraju ma wyłącznie charakter symboliczną, zawarcie ślubu humanistycznego nie pociąga za sobą żadnych skutków prawnych. Jeżeli zależy Wam na tym, aby Wasz związek był legalny, musicie zawrzeć ślub cywilny w urzędzie stanu cywilnego. Czy ślub humanistyczny można połączyć z cywilnym? Nie jest to niemożliwe, ale czy tak się stanie, zależy przede wszystkim od urzędnika stanu cywilnego – jeśli wyrazi on zgodę, możecie połączyć ślub humanistyczny z cywilnym.
Jak wygląda ślub humanistyczny?
Zastanawiacie się, co się dzieje podczas ślubu humanistycznego? W przypadku tej ceremonii zaślubin nie ma jednego, ściśle określonego scenariusza – to, jak będzie ona wyglądała zależy tylko od Was. Co się dzieje podczas ślubu humanistycznego? Wiele par decyduje się na wykorzystanie podczas tej ceremonii pewnych elementów doskonale znanych ze ślubów kościelnych i cywilnych. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, abyście wypowiedzieli przysięgę małżeńską (jej tekst możecie ułożyć sami) i wymienili się obrączkami.
Gdzie można zorganizować ślub humanistyczny?
Ślub humanistyczny możecie zorganizować w dowolnym miejscu, nie musi to być budynek, z powodzeniem ceremonia zaślubin może się odbyć także w plenerze. Jeżeli jednak zamierzacie połączyć ślub humanistyczny z cywilnym, to ten drugi można zorganizować tylko w „godnym” miejscu – miejsce, które wskażecie na ceremonię musi zostać zaakceptowane przez urzędnika stanu cywilnego. Ślub humanistyczny może przy tym wziąć każda pełnoletnia osoba, która nie pozostaje w związku małżeńskim. Nie mogą go zawrzeć także osoby, które są chore psychicznie, całkowicie ubezwłasnowolnione oraz krewni w linii prostej. Firmy specjalizujące się w ich organizowaniu są w stanie udzielić go nie tylko w każdym miejscu, ale także o dowolnej porze – nawet nocą.
Zostaw komentarz