Rodzaje koszul męskich – jaką wybrać na wesele?

Jednym z najważniejszych elementów męskiej garderoby jest koszula, nawet panowie, którzy na ogół preferują wygodne T-shirty powinni przynajmniej jedną lub dwie mieć w swojej szafie. Są bowiem okazje, na które nie wypada założyć koszulki. Rodzajów męskich koszul jest dzisiaj naprawdę wiele, różnią się one fasonem, kształtem kołnierzyka, materiałem i kolorem. Nie każda z męskich koszul jest odpowiednia na wszystkie okazje, inną założysz do codziennych stylizacji, jeszcze inną na wieczorowe wyjście. Innej koszuli potrzebujesz też na wesele.

Jakie są rodzaje męskich koszul?

Męskie koszule można podzielić biorąc pod uwagę różne kryteria, jednym z nich jest rodzaj zastosowanego w nich kołnierzyka. Uwzględniając to kryterium w sprzedaży znajdziesz koszule z kołnierzykiem:

- włoskim. Ten rodzaj kołnierzyka nazywany jest również cutaway, jego cechą charakterystyczną są szerokie rozstawione wyłogi. Koszulę z tym kołnierzykiem noś tylko z krawatem;

- kent. Jest najbardziej popularnym typem kołnierzyka, często określa się go mianem klasycznego. Kołnierzyk ten odznacza się długi wyłogami, podobnie jak poprzedni przeznaczony jest do noszenia z krawatem;

- łamanym. Zaprojektowany z myślą o najbardziej formalnych strojach, koszulę z tym kołnierzykiem załóż do smokingu, fraku albo smokingu. Do łamanego kołnierzyka noś muchę.

W sprzedaży znajdziesz również koszule z kołnierzykiem półwłoskim, który jest kompromisem między kołnierzykiem typu kent a włoskim, jest uniwersalny, koszula z tym kołnierzykiem jest odpowiedni na wiele okazji. Najbardziej nieformalnym typem kołnierzyka jest button down, tak określa się kołnierzyk z guzikami, doskonale wygląda z krawatem i solo. Zamiennikiem kołnierzyka jest stójka. Koszula ze stójką na wesele pozwoli Ci na stworzenie stylizacji smart casual, dlatego jest odpowiednia raczej na poprawiny.  Ostatnim rodzaje kołnierzyków stosowanych w męskich koszulach jest winchester. Koszula ta ma biały kołnierzyk i mankiety, a jej korpus jest kolorowy.

Jakie są kroje męskich koszul?

Producenci męskich koszul nie stosują zbyt wielu krojów, najbardziej popularne kroje koszul męskich to: regular fit, slim fit, oversize oraz extra slim fit. Koszule o kroki regular fit cieszą się największą popularnością, gdyż pasują do większości typów męskich sylwetek. W tej koszuli będzie dobrze wyglądał niezależnie od tego, jak prezentuje się Twoja sylwetka, możesz ją wybrać nawet wtedy, gdy masz niewielki brzuszek. Koszule slim fit są taliowane i bardziej dopasowane do sylwetki. Te kroje koszul męskich przypadną Ci do gustu, jeśli lubisz nosić dopasowane i podkreślające figurę ubrania. Koszula oversize charakteryzuje się luźnym krojem, jest odpowiednia, jeśli chcesz ukryć wystające boczki lub wydatny brzuch. Najbardziej dopasowane do sylwetki są koszule extra slim fit, zdecyduj się na nie, jeśli Twoja sylwetka prezentuje się nienagannie.

Koszula męska

Na jakie okazje sprawdzają się koszule formalne?

Koszule formalne są białe albo jasnoniebieskie, mają kołnierzyk łamany, kent, włoski albo półwłoski – nie należy do nich koszula ze stójką. Koszulę formalną poznasz nie tylko po tym, jaki ma rodzaj kołnierzyka, ale także po mankietach – jest to zawsze koszula ze spinkami. Do najbardziej eleganckich formalnych koszul zalicza się te z mankietem francuskim, jest to podwójny wywijany mankiet. Koszula ze spinkami jest odpowiednia na ślub, bal (zarówno studniówkowy, jak i sylwestrowy), możesz ją założyć także do teatru.

Jaki rękaw w koszuli wybrać?

W sprzedaży znajdziesz koszule zarówno z długim, jak i krótkim rękawem. Koszula z krótkim rękawem na wesele to częsty wybór na przyjęcie, które odbywa się letnią porą. Krótki rękaw sprawia, że ma ona nieformalny charakter, na pewno więc nie powinieneś jej zakładać na własny ślub, nie jest też odpowiednia dla świadka. Najlepiej sprawdzi się na poprawinach. Koszula z krótkim rękawem da Ci wiele możliwości tworzenia swobodnych stylizacji. Możesz ją nosić solo albo z założonym pod spód T-shirtem – w tym drugim przypadku zostaw pod szyją rozpięty jeden lub dwa guziki, aby koszulka była widoczna. Zarówno koszulę z krótkim rękawem, jak i ze stójką możesz nosić zarówno wsuniętą w spodnie, jak i wyjętą na wierzch. Do wyboru masz nie tylko białe i błękitne koszule, w rynkowej ofercie znajdziesz również modele jasnoróżowe. W Twojej szafie może się znaleźć również szara, granatowa, beżowa czy kremowa koszula. Nie zapominaj również o modelach wzorzystych, możesz wybierać spośród koszul w delikatne prążki i subtelną kratkę. Różne fasony i kolory sprawiają, że na pewno wybierzesz model pasujący zarówno do okazji, jak i własnego stylu.