Ile kosztuje ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to uroczystość mocno spersonalizowana, której przebieg zależy wyłącznie od indywidualnych Pary Młodej.

Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny, zaraz po kościelnym i ślubie cywilnym, to jedna z najpopularniejszych form celebrowania oficjalnego zawarcia związku małżeńskiego. Choć sama ceremonia nie różni się zbytnio od ślubów, które znamy, jest jedno „ale”... Jak sama nazwa wskazuje, podczas ślubu humanistycznego nie składa się przysięgi wierność i miłość wobec Boga lub urzędnika państwowego, ale ukochanej osobie.

Najprościej mówiąc, ślub humanistyczny odbywa się bez księdza i urzędnika. To uroczystość, która od A do Z realizowana jest wyłącznie według zasad panny młodej i pana młodego. To Państwo Młodzi wybierają odpowiednie miejsce, słowa przysięgi, a nawet osobę, która ich pobłogosławi. Ślub humanistyczny to świetna alternatywa dla osób, które nie identyfikują się z żadną wiarą czy wyznaniem, a także dla tych, które z różnych powodów nie chcą formalnie wiązać się z bliską osobą.

Ślub humanistyczny powinien opierać się na wzajemnym zaufaniu, miłości, przyjaźni i wyznaniu uczuć, przy jednoczesnym zachowaniu wolności osobistej.

Czy ślub humanistyczny jest ważny i jak przebiega?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, jak powinien wyglądać ślub humanistyczny. Jego przebieg zależy wyłącznie od oczekiwań, możliwości finansowych i kreatywności młodych. Niektórzy decydują się na żartobliwą formę przysięgi, inni podchodzą do sprawy bardzo poważnie i przysięgają sobie wzajemną miłość, jeszcze inni wybierają huczne przyjęcie. Miejsce ceremonii jest również dowolne.

Pojawia się tu pytanie, czy ślub humanistyczny jest ważny? Niestety w sensie formalnym, taki ślub nie ma mocy prawnej. Jednak to czy ślub humanistyczny jest ważny, zależy w dużej mierze od naszego podejścia. Niektóre pary biorą formalny ślub – dla papierka w urzędzie stanu cywilnego, a następnie udają się na uroczystość zorganizowaną i prowadzoną przez mistrza ceremonii w stylu humanistycznym.

Ślub humanistyczny można zorganizować na plaży, w hotelu lub w przydomowym ogródku. Również treść przysięgi, którą Państwo Młodzi składają, jest przez nich wcześniej przygotowywana.

Ślub humanistyczny

Ile kosztuje ślub humanistyczny – od czego zależy jego cena?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ślub humanistyczny. Najczęściej koszt ceremonii waha się od 700 - 1000 zł. Cena obejmuje przygotowanie scenariusza ceremonii i przeprowadzenie zaślubin. Organizatorom ceremonii można również zlecić przygotowanie innych elementów uroczystości, w tym wybór sali, dekoracje. Ostatecznie jednak to ile kosztuje ślub humanistyczny, zależy od tego co zażyczy sobie para młoda.

Jeśli ceremonia odbędzie się w ogrodzie, na twojej działce koszty będą minimalne. Kiedy jednak zdecydujesz się na ślub na plaży, to musisz liczyć się z wysokimi wydatkami. Sam ślub humanistyczny może kosztować tyle co tradycyjne wesele, jeśli zorganizujesz obiad dla wielu gości, czy zapewnisz im zakwaterowanie, a samą uroczystość wydłużysz do kilku dni.

Kim jest mistrz ceremonii - ślub humanistyczny

Tuż obok Młodej Pary niezwykle ważną rolę w ceremonii tego typu odgrywa mistrz ceremonii. Ślub humanistyczny jak każda tego typu uroczystość wymaga osoby prowadzącej. To on koordynuje i prowadzi całość zgromadzenia. W zależności od upodobań pary młodej może czytać teksty literackie, śpiewać piosenki lub po prostu opowiedzieć zgromadzonym gościom o młodych. Co więcej, w odróżnieniu od ślubów kościelnych, cywilnych czy konkordatowych, na ślubie humanistycznym nie ma miejsca dla świadków.

Czym jeszcze zajmuje się mistrz ceremonii? Ślub humanistyczny ma własny, każdorazowo inny scenariusz. Osoba prowadząca uroczystość również powinna być elastyczna. Wiedzieć jak dopasować się do różnych sytuacji i zaakceptować życzenia pary młodej. Inaczej bowiem niż w przypadku ślubu kościelnego czy cywilnego nie ma tu określonych, opracowanych schematów, które muszą zostać użyte. Całość scenariusza zależy od potrzeb uczestników uroczystości.

W przeciwieństwie do uroczystości świeckich czy kościelnych czas trwania samego ślubu zależy od pary młodej. To także oni decydują czy chcą wystąpić w tradycyjnej sukni ślubnej i garniturze, czy też w zupełnie innych stylizacjach.

Niewątpliwą zaletą ślubu humanistycznego jest to, że czas trwania, miejsce i przebieg uroczystości zależą wyłącznie od pary młodej. Ponadto treść przysięgi małżeńskiej jest niezwykle spersonalizowana i nie stanowi formuły przyjętej przez prawo, jak ma to miejsce w przypadku małżeństwa kościelnego, konkordatowego czy cywilnego.