Co to znaczy mieć ciche dni? Czy ciche dni są dobre?

Ciche dni – każdy o nich zapewne słyszał, a może nawet ich doświadczył. Czasami jest to tak naprawdę tylko jeden dzień, innym razem zamieniają się w spokojne miesiące. Czasem mają uniwersalne wytłumaczenie, że coś w związku nie gra, że jest jakieś napięcie. Czasami są zapowiedzą poważnych problemów.

Czym są ciche dni w związku?

Ale czym właściwie są te ciche dni w związku? Kto częściej korzysta z tej strategii, aby (nie) rozwiązywać problemów w związku i kto cierpi z ich powodu bardziej? Czy zwiastują separację, czy wręcz przeciwnie, mogą przynieść pożytek kłócącej się parze?

Wyjaśnimy sobie, czym są ciche dni w związku i jak można je wytłumaczyć z psychologicznego punktu widzenia. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi tu o sytuację, w której partnerzy nie rozmawiają ze sobą i unikają wzajemnych kontaktów. Dzieje się tak w wyniku kłótni, rozczarowań, konfliktów, roszczeń - wszystkich tych okoliczności, które tworzą napiętą atmosferę w związkach. Wtedy zamiast natychmiastowego uwolnienia emocji w celu wyjaśnienia i wyeliminowania problemu, być może otwartej kłótni, jeden z partnerów (lub oboje) przestaje odpowiadać drugiemu i sygnalizuje niechęć do wzajemnego połączenia i intymności, a jednocześnie s zwykle oczekuje, że partner zrozumie swoje błędy i spróbuje je naprawić.

Ciche dni w związku są sygnałem problemów w komunikacji między partnerami i niemożności rozwiązania konfliktu, a czasem nawet rozpoznania jego przyczyn.

Ciche dni w małżeństwie – jak długo trwają?

Ciche dni są swoistą karą dla partnera: „Jestem na Ciebie zła/zły, więc nie zwracam na Ciebie uwagi, nie będę z Tobą rozmawiać, nie będę Cię słuchać – będę po prostu cię ignorować” Jest to rodzaj cichego buntu, który jest reakcją na niepożądane zachowanie partnera.

Co ciekawe, ciche dni w małżeństwie można postrzegać jako rodzaj manipulacji – zachowania związane z niewiedzą mają na celu wywołać pewien dyskomfort. Często ciche dni w małżeństwie, to strategia stosowana przez osoby bardziej zaangażowane w związek, które są w nim „słabym” ogniwem. Takie osoby czują się pewniej w pośrednim oddziaływaniu na partnera, unikając jednocześnie jasnego wyrażania swojego stanowiska.

Ciche dni to ogólna nazwa strategii radzenia sobie z sytuacjami konfliktowymi. Nie jest oczywiście powiedziane, ile takich dni będzie. Czasami para milczy przez jeden dzień lub tylko kilka godzin, aby w końcu wyjaśnić problem. Innym razem mogą przerodzić się w długotrwały dystans, podczas którego ryzykujemy kryzys w relacji.

Co zrobić, gdy facet milczy w związku?

Co zrobić, gdy facet milczy w związku?

Długość czasu, kiedy milczymy, może zależeć od wagi problemu. Jeśli była to zwykła kłótnia lub nieporozumienie, dość szybko wrócimy do normalnej komunikacji. Jednak co zrobić, gdy facet milczy przez wiele dni?

Oczywiście możesz bezpośrednio zapytać mężczyznę, dlaczego tak się zachowuje i dlaczego nie chce lub nie jest gotowy na komunikację. To może zadziałać, ale nie zawsze. Co zrobić, gdy facet milczy w związku, mimo prób nawiązania kontaktu. Po pierwsze, ważne jest, aby dowiedzieć się, dlaczego nie chce rozmawiać w tej konkretnej sytuacji. Kiedy to się uda, możesz złagodzić ogromną część wewnętrznego napięcia w komunikacji i przynajmniej rozładować sytuację. To z kolei pozwala na bardziej merytoryczną komunikację, kładąc podwaliny pod rozsądną interakcję, a nie tylko wymianę negatywnych emocji.

Co zrobić, gdy kobieta milczy – jak się zachować?

Jeśli nie wiesz co zrobić, gdy kobieta milczy, to spróbuj zrozumieć, co się stało. Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, gdy żona przestaje się z tobą rozmawiać, jest próba zrozumienia, dlaczego to zrobiła. Być może była na ciebie zła z powodu czegoś, co powiedziałeś lub zrobiłeś. Może czuje, że nie poświęcasz jej wystarczającej uwagi. A może miała zły dzień w pracy lub nie jest w dobrym humorze. W każdym razie konieczne jest ustalenie, co się stało.

To, co zrobić, gdy kobieta milczy, zależy od przyczyny ale jeśli to konieczne, przyznaj się do winy. Jeśli przypadkowo zrobiłeś lub powiedziałeś coś obraźliwego, musisz przyznać się do winy i przeprosić. Może to zmniejszyć jej złość i pomóc jej ponownie zacząć się komunikować. Jeśli nie wiesz, co się stało, zapytaj ją, a będziesz zaskoczony, jak skuteczne może być samo przyznanie się do winy.