Ile kosztuje ślub kościelny w 2024 roku?

Jesteś osobą wierzącą i planujesz wyjść za mąż? Z pewnością zdecydujesz się na zawarcie związku małżeńskiego w kościele. Zawarcie ślubu w kościele wymaga zebrania odpowiednich dokumentów, co ważne, ślub kościelny możesz zawrzeć w dowolnej parafii. Pojawia się jednak pytanie o koszt ślubu kościelnego. Postaramy się znaleźć na nie odpowiedź.

Jakie są koszty ślubu kościelnego?

Decydując się na zawarcie ślubu kościelnego, musisz liczyć z tym, że jego koszt będzie znacznie wyższy niż ślubu cywilnego. Decydując się na ślub z kościele musicie się liczyć z koniecznością opłacenia nie tylko księdza. Na koszty ślubu kościelnego składa się również wynagrodzenie dla organisty i kościelnego, w niektórych parafiach doliczane jest też wynagrodzenie dla ministrantów. Oszacowanie wydatków związanych ze ślubem kościelnym jest bardzo trudne, w żadnej parafii w Polsce nie ma przecież oficjalnego cennika – koszt ślubu kościelnego zależy zarówno od konkretnego duchownego, jak i popularności świątyni, w której zamierzacie zawrzeć związek małżeński.

Ślub kościelny

Ile kosztuje ślub kościelny?

Od 1998 roku nie jest już konieczne oddzielne zawarcie ślubu cywilnego i kościelnego, od tego roku możliwe jest zawarcie ślubu konkordatowego. Jeśli chcecie zawrzeć taki właśnie ślub, musicie udać się do Urzędu Stanu Cywilnego po dokumenty, które potwierdzają, że możecie wziąć ślub. Na koszty ślubu kościelnego złożą się więc także opłaty, które musicie uiścić w USC. W chwili obecnej  opłata skarbowa wynosi osiemdziesiąt cztery złote. Zaświadczenie, które stwierdza, że brak jest okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego na ogół jest wydawane od ręki. W koszt ślubu kościelnego musisz wliczyć także opłaty za wydanie dokumentów z kancelarii parafialnej. Za odpisy aktów chrztu trzeba zapłacić około pięćdziesiąt złotych od osoby. W niektórych parafiach pobierane są również opłaty za udział w obowiązkowych kurach przedmałżeńskich – opłata ta wynosi około dwieście złotych. Pobierane są również opłaty za zapowiedzi, kwoty te są bardzo różne, wynoszą od pięćdziesięciu złotych. Zamierzacie wziąć ślub w obcej parafii? Za licencję zapłacicie od pięćdziesięciu do dwustu złotych. Różne są także stawki za ślub dla księdza, darowizna za ślub może wynieść nawet ponad dwa tysiące złotych.

Jakie dodatkowe koszty wiążą się ze ślubem kościelnym?

Wiesz już ogólnie, ile kosztuje ślub kościelny, a nie są to jeszcze wszystkie czekające Cię wydatki. Musisz jeszcze pamiętać o kosztach związanych z dekoracją kościoła. To, ile kosztuje dekoracja kościoła na ślub zależy od wielu czynników.  Przede wszystkim cena będzie zależała od stawek obowiązujących w wybranej przez Was kwiaciarni czy pracowni florystycznej. Cena zależeć będzie także od tego, czy zdecydujecie się na minimalistyczną, czy bardziej bogatą dekorację. Ile kosztuje dekoracja kościoła na ślub? W renomowanej pracowni za samą dekorację na ołtarz zapłacicie minimum siedemset złotych, a za dekorację krzesła około czterdzieści złotych. Tyle samo kosztuje dekoracja ławki.