Z roku na rok koszty ślubów i przyjęć weselnych są coraz wyższe, w związku z tym rośnie liczba par, które zainteresowane są wzięciem cichego ślubu. Jeżeli Was także interesuje cichy ślub, pamiętajcie, że może on mieć bardzo różną formę – możecie zdecydować się na ślub w tajemnicy przed rodzicami i innymi bliskimi osobami albo zdecydować się na ceremonię ślubną i przyjęcie weselne w kameralnym gronie.
Jakie zalety ma cichy ślub?
Zastanawiasz się, jak wygląda cichy ślub? Jak już wspominaliśmy, w porównaniu z tradycyjnym ślubem ma ona znacznie bardziej kameralny charakter. Liczba osób biorących udział w takiej ceremonii jest mocno ograniczona – są tylko świadkowie i na ogół rodzice młodej pary. Decydując się na cichy, ślub możecie też sporo zaoszczędzić – nie musicie wynajmować sali weselnej i dbać o wyżywienie dla gości ani też zapewniać im noclegu. Zaoszczędzone dzięki temu pieniądze możecie przeznaczyć na dowolny cel, na przykład na wymarzoną podróż.
Czy można wziąć cichy ślub kościelny?
Marzycie o prostej, cichej ceremonii, w której udział wezmą tylko najbliższe osoby? Nie zależy Wam na tym, aby ślubować sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską przed ołtarzem? Jeśli tak, to odpowiedni dla Was jest potajemny ślub cywilny. Aby wziąć taki ślub, musicie zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu złożenia wniosku o zawarcie związku małżeńskiego. Wybierając się do urzędu, zabierzcie ze sobą dowody osobiste oraz skrócone odpisy aktu urodzenia.
Pamiętajcie również o konieczności wniesienia opłaty skarbowej, wynosi ona obecnie osiemdziesiąt cztery złote. Zarówno klasyczny, jak i potajemny ślub cywilny możecie zawrzeć w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego – rejonizacja nie obowiązuje. Ślub cywilny nie musi się odbyć w gmachu USC, możecie go zawrzeć także w plenerze.
Ślub cywilny w plenerze – jakie formalności i koszty się z nim wiążą?
Ślub cywilny możecie wziąć dzisiaj w dowolnym miejscu, oznacza to, że możecie zdecydować się na cichy ślub w górach czy nad morzem. Oczywiście, aby taki ślub się odbył, do wybranego przez Was miejsca musi się zgodzić przybyć urzędnik Stanu Cywilnego. Za ślub w plenerze pobierana jest także dodatkowa opłata – większość urzędów za cichy ślub w górach czy innym miejscu poza Urzędem Stanu Cywilnego pobiera opłatę w wysokości tysiąca złotych.
Czy możliwy jest cichy ślub kościelny?
Zależy Wam na kameralnej, intymnej ceremonii ślubnej i w związku z tym zastanawiacie się, jak wziąć cichy ślub kościelny? Jeżeli interesuje Was cichy ślub kościelny, pamiętajcie, że tak określa się ślub, który nie poprzedzają zapowiedzi przedślubne. Wzięcie takiego ślubu nie będzie łatwe – musicie bowiem uzyskać dyspensę od zapowiedzi przedślubnych. Aby uzyskać dyspensę musicie udać się do proboszcza swojej lub wybranej parafii, który w Waszym imieniu zwróci się z prośbą o udzielnie jej do biskupa diecezjalnego. Dyspensę na ślub bez zapowiedzi otrzymacie tylko w uzasadnionym przypadku. Pamiętajcie, że w przypadku cichego ślubu kościelnego także musicie mieć świadków.
Zostaw komentarz