Dzień ślubu jest wyjątkowym wydarzeniem nie tylko dla par, które stają na ślubnym kobiercu, ale także dla ich rodziców, rodzeństwa, dziadków, przyjaciół i znajomych. Przygotowania do tego dnia rozpoczynają się dość wcześnie, a przyszła młoda para musi podjąć wiele ważnych decyzji. Jedną z kluczowych decyzji jest wybór świadkowej. Coraz częściej też na polskich ślubach pojawia się druhna. Tylko pozornie druhna a świadkowa to osoba pełniąca taką samą funkcję, w rzeczywistości pełnią one dwie odmienne role.
Jakie są różnice między druhną a świadkową?
Funkcja świadkowej należy do niezwykle istotnych, jest to bowiem osoba, która poświadcza poprzez złożenie swojego podpisu, że doszło do zawarcia związku małżeńskiego. Z kolei druhna to osoba, która towarzyszy pannie młodej w tym jednym z najważniejszych dni w jej życiu – pełnione podczas wesele funkcje przez świadkową i druhnę są bardzo do siebie podobne. Co ciekawe, w Polsce często świadkowa jest jednocześnie druhną. Świadkowa jest niezwykle ważną osobą, niezależnie od tego, czy zdecydowaliście się na ślub kościelny, cywilny czy konkordatowy na ceremonii ślubnej nie może jej zabraknąć. Czy druhna musi być panną? Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu uważana, że druhną może być wyłącznie panna, dzisiaj się to zmieniło, druhna może być także mężatką, a nawet rozwódką. W odróżnieniu od świadkowej nie musi też być osobą pełnoletnią, dlatego też w Twoim orszaku ślubnym z powodzeniem mogą znaleźć się nawet małe dziewczynki.
Jaka jest funkcja świadkowej?
Do obowiązków świadkowej należy wspieranie panny młodej na każdym etapie przygotowań do ślubu. Możesz liczyć na jej pomoc w wyborze sukni ślubnej, jej pomoc przyda Ci się także podczas wszystkich przymiarek sukni. Świadkowa może Ci pomóc wybrać buty i dekoracje na ślub i wesele. Zorganizuje także wieczór panieński – to jej barkach będzie spoczywało takie zaplanowanie przyjęcia, aby jego styl odpowiadał Twojemu charakterowi, wybranie prezentu i zaproszenie gości. W dniu ślubu świadkowa pomoże Ci się ubrać, a w trakcie ceremonii, przed nią lub tuż po niej (w przypadku ślubu konkordatowego lub kościelnego), złoży swój podpis na dokumentach. Jeśli będziesz pełniła funkcję świadkowej, pamiętaj, aby zabrać ze sobą dowód osobisty. Na pomoc świadkowej możesz liczyć także w trakcie wesela.
Co robi świadkowa na weselu?
Świadkowa jest jedną z najbliższych pannie młodej osób, jest obecna podczas składnia życzeń młodej parze – zajmie miejsce za Tobą i będzie odbierała otrzymane kwiaty i prezenty. Wraz ze świadkiem będzie odpowiedzialna za przetransportowanie otrzymanych prezentów w miejsce, które wcześniej zostało ustalone przez Ciebie i Twojego przyszłego małżonka. Co robi świadkowa na weselu? W trakcie przyjęcia weselnego świadkowa powinna czuwać nad Twoim wyglądem i dokonywać ewentualnych poprawek fryzury i makijażu. Razem ze świadkiem zachęca gości do biesiadowania, wznosi toasty i wygłasza przemowy.
Co należy do obowiązków druhny?
Obowiązki druhny podczas przygotowań do ślubu i wesela są bardzo podobne do tych, które spoczywają na świadkowej. Tak, jak świadkowa druhna może towarzyszyć Ci przy wybieraniu sukni, pomoże Ci wybrać upominki i podziękowania dla rodziców oraz gości. Co robi świadkowa na weselu? Przede wszystkim dba o gości, mogą liczyć na jej pomoc w znalezieniu miejsca przy stole, ponadto wspiera świadkową w jej obowiązkach i dobrze się bawi. Jeśli na weselu będą małe dzieci, a nie zdecydowaliście się na zatrudnienie animatora, do obowiązków druhny będzie należało sprawowanie opieki nad najmłodszymi gośćmi. Jak dotąd nie została stworzona dokładna lista obowiązków, którymi powinna na weselu zająć się druhna, dlatego może się ona zajmować bardzo różnymi, zarówno niezwykle ważnymi, jak i mniej istotnymi sprawami.
Ile druhen może być na ślubie i weselu?
Orszak druhen jest zwyczajem mało w Polsce jeszcze rozpowszechnionym, przyszedł do nas niedawno ze Stanów Zjednoczonych i krajów Europy Zachodniej. To, ile osób utworzy Twój ślubny orszak oraz kto się w nim znajdzie zależy tylko od Ciebie, na ogół w orszaku jest od trzech do pięciu pań, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby było ich więcej – przyjęło się, że maksymalna liczba druhen to dwanaście. W kościele druhny powinny pojawić się po zajęciu miejsc przed gośćmi, ale jeszcze zanim przy ołtarzu pojawi się panna młoda. Druhny powinny oczywiście zająć miejsce po Twojej stronie. Dobrze byłoby, aby panie, które znajdą się w Twoim orszaku ślubnym miały suknie w tym samym kolorze i fasonie.
Zostaw komentarz