Ślub humanistyczny to ceremonia, której przebieg zależy wyłącznie od Młodej Pary.
Czym się różni ślub humanistyczny od cywilnego?
Ślub humanistyczny, zaraz po ślubie kościelnym, konkordatowym i cywilnym, jest jedną z najpopularniejszych form świętowania oficjalnego zawarcia związku. Choć sama uroczystość nie różni się zbytnio od znanych nam ślubów, jest jedno „ale”, które sprawia, że ślub humanistyczny a cywilny zasadniczo się różnią. Podczas uroczystości małżonkowie nie przysięgają wierności i miłości przed Bogiem lub urzędnikiem państwowym, ale ukochanej osobie.
Jaka jest jeszcze różnica, jeśli chodzi o ślub humanistyczny a cywilny? Ślub humanistyczny to ceremonia, która od A do Z przeprowadzana jest wyłącznie według zasad pary młodej. To państwo młodzi wybierają odpowiednie miejsce, słowa przysięgi, a nawet osobę, która ich pobłogosławi. To świetna alternatywa dla osób, które nie identyfikują się z żadną wiarą ani wyznaniem, a także dla tych, które z różnych powodów nie chcą formalnie wiązać się z ukochaną osobą.
Kto może wziąć ślub humanistyczny?
Tuż obok Młodej Pary niezwykle ważną rolę odgrywa prowadzący uroczystość, związany z działającym w Polsce Towarzystwem Humanistycznym. To on koordynuje i prowadzi ślub i wesele. Wiele osób zastanawia się, jaka jest zależność, jeśli chodzi o ślub humanistyczny a prawo. W tym sensie ślub humanistyczny jest wolny od jakichkolwiek przepisów.
W zależności od upodobań pary młodej prowadzący może czytać teksty przysięgi, śpiewać piosenki lub po prostu wychwalać nowożeńców i ich decyzję. Ponadto, w przeciwieństwie do ślubów kościelnych, cywilnych czy konkordatowych, na ślubie humanistycznym nie ma miejsca dla świadków, ponieważ nie muszą oni zeznawać przed kościołem lub urzędnikiem państwowym.
Czy ślub humanistyczny jest ważny?
Kwestią kluczową dla wielu par jest to, jaki status prawny ma ślub humanistyczny? Czy jest ważny? Niewątpliwą zaletą ślubu humanistycznego jest to, że czas trwania, miejsce i przebieg uroczystości zależą wyłącznie od Pary Młodej. Ponadto treść przyrzeczenia małżeńskiego jest spersonalizowana i nie jest formułą przyjętą przez prawo, jak ma to miejsce w przypadku małżeństwa kościelnego, konkordatowego czy cywilnego. Pod tym względem nie ma zależności, jeśli chodzi o ślub humanistyczny a prawo.
Nie ma więc statusu prawnego odpowiadającego wydarzeniu, jakim jest ślub humanistyczny. Czy jest ważny zatem?
Śluby humanistyczne są w Polsce traktowane jako imprezy towarzyskie i nie są uznawane w świetle polskiego prawa cywilnego czy kościelnego. Oznacza to, że małżonkowie nie dziedziczą, nie rozliczają wspólnie podatków, nie przyjmują nazwiska małżonka i nie muszą przechodzić przez postępowanie rozwodowe w przypadku separacji. Młodzi ludzie nie mają też obowiązku składania w urzędzie aktu małżeństwa, gdyż takiego małżeństwa w świetle prawa nigdy nie było. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zorganizować ślub cywilny, który będzie ważny z punktu widzenia prawa obowiązującego w Polsce, a następnie odnowić przysięgę już podczas ceremonii humanistycznej.
Zostaw komentarz