Wysypka alergiczna u dzieci to jeden z podstawowych objawów alergii. Pojawia się na skutek kontaktu z alergenem, a objawami są przede wszystkim skórne wykwity w postaci grudek, bąbli, plam, krostek lub pęcherzyków. I chociaż ten rodzaj alergii nie zawsze boli lub swędzi, to jednak dziecko nie czuje się najlepiej. Dlatego też tak istotne jest pytanie, jak długo trwa wysypka alergiczna i jak sobie z nią radzić?
Gdzie pojawia się wysypka alergiczna i co jest jej przyczyną?
Wysypka alergiczna u dziecka może pojawić się wszędzie - w zależności od wieku dziecka oraz rodzaju alergii. Najczęstsze rodzaje takiej wysypki to:
wysypka na brzuchu u dziecka
wysypka na nogach u dziecka
wysypka na rękach u dziecka
wysypka na klatce piersiowej u dziecka
Równie częstym przypadkiem jest wysypka na całym ciele u dziecka, co może pojawić się w każdym wieku. W przypadku dzieci przyczyny takiej wysypki mogą być bardzo różne. Główne przyczyny to:
nadwrażliwość na lek lub kosmetyk (wtedy pojawia się wysypka na brzuchu u dziecka, wysypka na nogach u dziecka lub na innych częściach ciała)
alergia pokarmowa (wtedy najczęściej pojawia się wysypka na całym ciele u dziecka)
uczulenie na białko mleka krowiego (wysypka występuje na całym ciele maluszka)
uczulenie na konkretny składnik w kosmetyku lub detergencie (jest to alergia kontaktowa, która pojawia się w miejscu zetknięcia z alergenem)
Nieprzyjemną alergią jest uczulenie na światło słoneczne, czyli fotodermatoza. W tym przypadku na skutek kontaktu z promieniami słonecznymi może pojawić się skórny odczyn alergiczny. W tym przypadku pojawia się wysypka na całym ciele u dziecka lub w konkretnych miejscach - na dłoniach, nadgarstkach, przedramionach, nogach lub klatce piersiowej.
Ile utrzymuje się wysypka alergiczna u dzieci?
Wysypka alergiczna u dzieci może utrzymywać się naprawdę długo. Średni czas jej trwania to siedem do nawet czternastu dni. Jednak jeżeli po tym czasie wykwity skórne nie znikają, a objawy jeszcze się nasilają, to niezbędna staje się wizyta u alergologa lub dermatologa. Każda przedłużająca się wysypka alergiczna u dziecka wymaga diagnozy i odpowiedniego leczenia.
Jak radzić sobie z wysypką alergiczną u dziecka?
W przypadku pojawienia się wysypki alergicznej u dziecka (i to bez względu na to, czy jest to wysypka na całym ciele u dziecka, wysypka na brzuchu u dziecka, wysypka na nogach lub rękach u dziecka bądź wysypka na jakiejkolwiek innej części ciała. To konieczne jest podjęcie kilku kroków. Te najważniejsze to:
zaniechanie kontaktu z czynnikami wywołującymi wysypkę alergiczną
natłuszczanie i nawilżanie skóry (tutaj doskonale sprawdzą się emolienty oraz preparaty steroidowe)
stosowanie leków przeciwhistaminowych, w składzie których obecna jest na przykład: azelastyna, bilastyna, cetyryzyna, lewocytyryzna czy loratadyna leczenie odczulające.
W przypadku uczulenia słonecznego sprawdzi się specjalna maść na tej rodzaj alergii, która zawiera nie tylko kortykosteroidy, ale także cynk, rumianek i witaminę A. Wysypka alergiczna u dziecka to bardzo uciążliwa dolegliwość. Na szczęście można z nią skutecznie walczyć, stosując odpowiednie środki.
Zostaw komentarz