Dieta cukrzycowa - jadłospis na 7 dni

Według WHO ponad 420 milionów ludzi na świecie cierpi na cukrzycę. Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia tej choroby jest dieta. Jej celem jest zapobieganie lub opóźnienie wystąpienia powikłań.

Dieta cukrzyka w zależności od stopnia choroby

Rodzaj diety przy cukrzycy dobierany jest indywidualnie w taki sposób, aby zoptymalizować poziom cukru we krwi do maksymalnej dopuszczalnej wartości. W efekcie dieta cukrzyka zależy od rodzaju i zaawansowania choroby.

• 1 typ. Wcześniej nazywano ją insulinozależną. Przy tej chorobie organizm ludzki wytwarza niewystarczającą ilość insuliny, której niedobór jest uzupełniany poprzez codzienne zastrzyki. Dziś medycyna nie wie dokładnie, co wywołuje cukrzycę typu 1, więc nie jest możliwe opracowanie środków zapobiegawczych.

• 2. typ. Wcześniej nazywano ją cukrzycą insulinoniezależną lub cukrzycą dorosłych. W tym przypadku produkcja insuliny nie jest zaburzona, ale pojawia się problem w jej efektywnym wykorzystaniu. Według WHO u 95% osób z cukrzycą rozpoznaje się cukrzycę typu 2. Najczęstszą przyczyną jest nadwaga i brak aktywności fizycznej. U wielu osób chorobę wykrywa się dopiero wtedy, gdy powikłania już się rozwijają.

Istnieje też dieta cukrzyka opracowana na potrzeby kobiet w ciąży.

Jaka powinna być dieta cukrzycowa - przepisy

Białka i tłuszcze nie mają wpływu na zwiększenie cukru. Dlatego osoby z cukrzycą typu 1 mogą spożywać je w takiej samej ilości jak każdy, że ich masa ciała jest w normie i nie ma innych przeciwwskazań medycznych. To na co trzeba zwrócić uwagę to węglowodany. Tradycyjna dieta dla cukrzyka to spożywanie 6-7 małych posiłków dziennie. Posiłki powinny być dopasowane do wymagań, jakie stawia przed chorym dieta cukrzycowa. Przepisy i dania powinny zawierać białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Preferowane jest wybieranie chudych odmian drobiu, indyka, królika, ryb, jaj, roślin strączkowych. Zboże, warzywa, chleb żytni to kolejne produkty, które przewiduje dieta cukrzycowa. Przepisy uwzględniają też obecność twarogów, ale o zawartości tłuszczu nie większej niż 5%, mleko o obniżonej zawartości tłuszczu i produkty z kwaśnego mleka.

Dieta dla cukrzyka

Dieta dla cukrzyka - rodzaje

Wbrew powszechnemu przekonaniu nie istnieje jedna dieta dla cukrzyka. Jest ich bardzo dużo: bez węglowodanów, białka, niskowęglowodanowe i inne. Eksperci zwracają również uwagę, że dieta dla cukrzyka powinna być zawsze dobierana indywidualnie, uwzględniając nawyki żywieniowe pacjenta oraz stereotyp żywieniowy.

Standardowa dieta cukrzycowa – jadłospis

Czego nie przewiduje dieta cukrzycowa? Jadłospis wyklucza cukier, miód, dżem, masło, kawior wszelkiego rodzaju boczek, nasiona, dowolny ser feta, margaryna, kwaśna śmietana, majonez, dynia, buraczki, marchew, winogrona, arbuzy, melony, banany, lody. Jak zatem może wyglądać dieta cukrzycowa? Jadłospis przykładowy wygląda następująco:

• Śniadanie - 3-4 łyżki owsianki (z wyjątkiem ryżu i kaszy manny) lub 3-4 łyżki twarogu - dowolna zawartość tłuszczu lub 2 jajka (można zrobić omlet).

• Przekąski co 1,5 - 2 godziny (przed obiadem lub kolacją): dowolna kapusta (świeża, duszona, kiszona), bakłażan, ogórki, pomidory (świeże lub z puszki), winegret, jabłka, pomarańcze.

• Obiad. Dowolna zupa. Drugie danie z mięsa lub drobiu, lub ryby. Jako dodatek do warzyw (świeżych, duszonych, marynowanych), z wyjątkiem zbóż, ziemniaków i makaronu.

• Kolacja. Duszona fasola lub groszek czy pieczarki z warzywami.