Świadkowie na weselu wcześniej pełnili funkcję poręczycieli. Ich podpisy potwierdzały fakt powstania nowej rodziny w księgach metrykalnych. Nazywano ich także chrzestnymi, duchowymi rodzicami rodziny. Dlatego ich wybór powinien być traktowany poważnie. Jakie obowiązki mają świadkowie?
Co robi świadkowa w kościele?
Świadkami zaślubin są osoby, które podpisują akty małżeństwa w kościele po celebracji komunii i po zakończeniu mszy weselnej. Ich rola jest często mylona z rolą rodziców chrzestnych. Świadkowa na ślubie ma obowiązek zaświadczyć, że żadna z osób zamierzających zawrzeć związek małżeński nie pojawia się z przymusu lub wbrew ich woli. Oprócz tego świadkowa na ślubie kościelnym gwarantuje swoją osobą zawarcie i podpisanie aktu małżeństwa.
Na ślubie musi być dwóch świadków, jeden wybrany przez pannę młodą, drugi wybrany przez pana młodego. Para powinna mieć swobodę wyboru osób, które będą odgrywać tę ważną i szczególną rolę.
Świadkowa na ślubie powinna spełniać kilka wymogów. Musi być osobą ochrzczoną, a między nią a panną młodą powinna istnieć ciepła, oparta na zaufaniu relacja. Według kościoła pożądane jest, aby świadkowie byli szanowani zarówno przez pannę młodą, jak i pana młodego. Świadkowie na ślubie kościelnym nie może być osobą rozwiedzioną.
Istnieją również pewne wymagania dotyczące wyglądu świadków. Świadek powinien być ubrany w skromny, surowy garnitur, nosić ubranie zakrywające ramiona, ramiona do rąk i kolan. Jeśli chodzi o spódnice i spodnie, wszystko zależy od konkretnego księdza. W niektórych parafiach (jest to rzadkie) zasady są bardzo surowe.
O czym musi pamiętać świadkowa?
Świadek ślubu to osoba, która obserwuje ceremonię ślubną i po jej zakończeniu podpisuje dokumenty. Świadkowie byli historycznie zobowiązani do upewnienia się, że ślub odbył się zgodnie z prawem, że żadna ze stron nie została do niego zmuszona i że urzędnik prawidłowo wykonał swoją pracę. Obowiązki świadkowej na ślubie są dziś inne niż jeszcze sto lat temu. Kiedyś obowiązki świadkowej na weselu były traktowane niezwykle poważnie. Wynikało, to głównie z braku odpowiedniego systemu dokumentacji. Ważne było, aby była to osoba zaufania publicznego. Dziś obowiązki świadkowej na ślubie może wypełnić każda osoba, w niektórych przypadkach, nawet jeśli nie ukończyła 18 lat.
Współcześnie podstawowe obowiązki świadkowej na weselu sprowadzają się do podpisania aktu ślubu przez pannę młodą, pana młodego i urzędnika. Świadek lub świadkowa ślubu może pełnić także inne role. Na przykład mogą być druhną lub drużbą. Nie ma przepisów określających, kto może, a kto nie może być świadkiem. Nie muszą nawet znać młodej pary.
W księdze ślubów są tylko dwa miejsca na podpisy świadków. Ale jeśli chcesz mieć więcej niż dwóch świadków, możesz negocjować to z księdzem prowadzącym ceremonię. Zależy to od uznania urzędnika i miejsca (kościół, urząd stanu cywilnego itp.). Niektórzy urzędnicy zezwolą na złożenie podpisu więcej niż dwóm świadkom, a niektórzy nie. Jeśli nie możesz mieć więcej niż dwóch oficjalnych świadków, z pewnością możesz mieć więcej niż dwie osoby jako świadków nieoficjalnych. Mogą np. pozować do zdjęć przy rejestrze – po prostu nie będą mogli go podpisać.
Zostaw komentarz