Co na zaparcia u noworodka? Po czym poznać, ze noworodek ma zaparcia?

Problemy z zaparciami u noworodków zdarzają się naprawdę często. Przyczyn tego, że maluch długo nie oddaje stolca jest wiele, jednym z nich są zaburzenia mikroflory w jelitach. Zaparcia u noworodka mogą wystąpić zarówno u tego, które jest karmione mlekiem mamy, jak i karmionego sztucznie. Jakie są objawy zaparcia i w jaki sposób można je wyleczyć?

Jak poznać zaparcia u noworodka?

O zaparciach można mówić wtedy, gdy stolce są małe i twarde lub wręcz przeciwnie są duże, ale także twarde. Twarda konsystencja stolca sprawia, że jego oddawanie jest bolesne – maluch może więc płakać. Ponadto objawem zaparcia u noworodka może być twardy brzuszek, w przypadku zaparć stolec jest też oddawany rzadko lub nawet bardzo rzadko, gdy tymczasem noworodek robi kupę kilka razy dziennie. Zaparcia u noworodka mogą mieć, jak już wspominaliśmy różne przyczyny. Mogą być wynikiem na przykład przejścia z karmienia piersią na karmienie sztuczne. Zaparcia dotykają też maluchy, które mają alergię pokarmową lub być skutkiem chorób przewodu pokarmowego. Noworodki mają jeszcze nie w pełni dojrzały układ pokarmowy, to również może być przyczyną zaparć.

W jaki sposób pomóc noworodkowi, który cierpi na zaparcia?

Zanim sięgniesz po preparaty z apteki, pomóc mogą domowe sposoby na zaparcia u noworodka. W wielu przypadkach skuteczny okazuje się masaż brzuszka. Masaż wykonuj zaczynając od pępka kolistymi ruchami, wykonuj je zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Innym sposobem jest klasyczny rowerek – możesz poruszać nóżkami malucha w taki sam sposób, w jakim poruszamy nogami jeżdżąc na rowerze. Możesz wypróbować także takie domowe sposoby na zaparcia u noworodka jak ciepła kąpiel lub ciepły kompres. Podaj dziecku także herbatkę z kopru włoskiego albo rumianku. Gdy domowe sposoby okażą się nieskuteczne, musisz sięgnąć po apteczne preparaty. Co na zaparcia u noworodka można wybrać? Jednym z preparatów aptecznych, które sprawdzają się w przypadku zaparć jest laktuloza w syropie. U dzieci z zaparciem podawane są także preparaty PEG, które są bezpieczne i skuteczne. Zanim jednak sięgniesz po preparaty z apteki, zasięgnij porady lekarza, co na zaparcia i noworodka będzie najlepszym rozwiązaniem.

Zaparcia u noworodka

Co warto wiedzieć o zaparciach u dzieci, które są karmione sztucznie?

Zaparcia u noworodka karmionego sztucznie pojawiają się częściej niż u malucha, które jest karmione piersią. Objawy zaparć zarówno u noworodków karmionych sztucznie, jak i piersią są takie same. Jeżeli karmisz swoje dziecko mlekiem modyfikowanym i cierpi ono z powodu zaparć, również możesz wykorzystać domowe sposoby, które ułatwią mu wypróżnianie. Niezależnie od tego, czy karmisz dziecko piersią, czy mlekiem modyfikowanym, musisz zadbać o to, aby w jego diecie nie zabrakło dużej ilości płynów. W diecie starszych niemowląt nie może zabraknąć także błonnika, którego źródłem są nie tylko kaszki, ale także owoce. Pamiętaj także, że zaparcia u dziecka mogą pojawić się także wtedy, gdy do jego diety zbyt szybko wprowadzisz kakao, które zawiera duże ilości garbników albo mleko krowie.