Świeżo upieczeni rodzice bardzo niechętnie zostawiają swoja pociechę pod opieką obcej osoby. Sytuacji, w których dzieckiem nie mogą się opiekować dziadkowie jest naprawdę wiele, oddanie malucha pod opiekę niani jest więc jedynym wyjściem. Jeśli dobrze wybierzecie opiekunkę do dziecka, gdy maluch szybko się do niej przyzwyczai, będziecie mogli spokojnie wyjść z domu. Pamiętaj, że nie możesz działać zbyt szybko, procedura zatrudnienia niani do dziecka musi trochę potrwać.
Jak wybrać odpowiednią nianię?
Zanim zostawisz dziecko z opiekunką, musisz dokonać jej wyboru. Poszukiwania niani zacznij więc na kilka miesięcy przed planowaną datą powrotu do pracy, na pewno łatwiej wtedy znajdziesz osobę, której bez obaw powierzysz swoje dziecko. Opiekunki możesz szukać korzystając z pośrednictwa agencji opiekunek, ale możesz popytać w rodzinie czy wśród znajomych – być może korzystali ono z usług opiekunki, z której usług byli zadowoleni i mogą Ci ją polecić. Możesz też zamieścić ogłoszenie na przykład w mediach społecznościowych. Z wybranymi nianiami umów się na rozmowę, nie zatrudniaj osoby, która budzi w Tobie jakiekolwiek, choćby najmniejsze wątpliwości. Wybierz tę, która wzbudziła Twoje zaufanie.
Jak przygotować dziecko do zostawania z nianią?
Zastanawiasz się, jak zostawić dziecko z nianią? Przede wszystkim musisz je przygotować na nową sytuację. Jeśli dotychczas maluch pozostawał pod Twoją opieką albo taty, musisz je przede wszystkim przyzwyczaić do tego, że będzie zostawało z inną osobą niż mama czy tata. Na początek możesz poprosić , aby na godzinę czy dwie z maluchem została któraś babcia albo dziadek, możesz zostawić je także ze swoją przyjaciółką. W ten sposób maluch nauczy się, że rozstanie z mamą albo tatą nie jest niebezpieczne, co zaowocuje wtedy, gdy będziecie zatrudniać nianię. Warto też przyzwyczaić dziecko do opiekunki – jeśli jest to możliwe poproś ją, aby przychodziła do dziecka na dwie, trzy godziny, w tym czasie może pobawić się z dzieckiem, a Ty możesz wyjść z domu na kilkanaście minut - pierwsze spotkanie niani z dzieckiem może być oczywiście krótsze Z czasem Twoje wyjścia powinny być coraz dłuższe, aż wreszcie przyjdzie dzień, w którym będziesz mogła spokojnie wyjść z domu na cały dzień. Okres adaptacji służy nie tylko temu, aby dziecko przyzwyczaiło się do opiekunki, to także okazja do tego, abyście sprawdzili, czy spełnia ona Wasze oczekiwania. Pamiętaj, że w czasie okresu adaptacyjnego niania nie może pracować za darmo, za ten początkowy okres spędzony w Waszym domu również należy jej się wynagrodzenie.
Jak oswoić dziecko z nianią?
Okres adaptacyjny, jak już wspominaliśmy, nie powinien być zbyt krótki. Zarówno opiekunka, jak i dziecko powinni mieć czas na to, aby się wzajemnie poznać. Czas adaptacji możesz wykorzystać na to, aby pokazać opiekunce jak uspokajasz dziecko, gdy płacze – przez pierwsze dni możesz opiekować się maluchem wspólnie z nianią. To, ile będzie trwał okres adaptacji zależy tylko od dziecka, są maluchy, które do obcych osób przyzwyczają się bardzo szybko, ale też i takie, które przyzwyczajają się znacznie wolniej, okres adaptacji równie dobrze może więc trwać kilka dni, jak i kilka tygodni. Jeśli maluch nie jest w stanie zaakceptować i polubić opiekunki, którą wspólnie z partnerem wybraliście, czeka Was poszukiwanie nowej niani. Także w przypadku, gdy niania nie uwzględnia Waszych uwag, nie jest w stanie zaakceptować zwyczajów, które panują w Waszym domu, nie macie wyjścia – musicie się z nią rozstać.
Jak wyjść z domu, zostawiając dziecko po opieką niani?
Wiesz już, jak oswoić dziecko z nianią, ale wciąż obawiasz się zostawić je z opiekunką. Kiedy wychodzisz z domu na dłużej, nigdy nie opuszczaj go ukradkiem – możesz być pewna, że nawet mocno zajęte zabawą dziecko szybko zauważy Twoją nieobecność. Gdy maluch zorientuje się, że Cię nie ma, zacznie Cię szukać, pamiętaj więc, aby pożegnać się z nim przed wyjściem, powiedz, kiedy wrócisz i zawsze staraj się dotrzymać słowa. Jeśli będziesz wracała na czas, maluch przyzwyczai się do Twoich wyjść, będziesz też mieć pewność, że mama na pewno wróci. Pożegnanie z dzieckiem nie powinno trwać zbyt długo, im będzie ono krótsze, tym lepiej. To, że dziecko płacze przy opiekunce, nie powinno Cię zniechęcać do wyjścia z domu – możesz być pewna, że po Twoim wyjściu doświadczona opiekunka szybko uspokoi płaczącego malucha. Daj dziecku czas na oswojenie się z obecnością niani – poproś ją, aby przyszła do Twojego domu trochę wcześniej, na przykład piętnaście minut przed Twoim wyjściem.
Zostaw komentarz