Śluby kościelne wciąż są zawierane w naszym kraju dość licznie, ale rośnie także liczba osób, które decydują się na zawarcie wyłącznie ślubu cywilnego. Rosnąca popularność ślubów cywilnych wynika między innymi z faktu, iż jego zawarcie kosztuje znacznie mniej. Nie bez znaczenia jest także to, że ślub cywilny można zawrzeć w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego, co więcej, od kilku lat taki ślub można wziąć także poza urzędem.
Jak wygląda ślub cywilny?
Osobą uprawnioną do udzielenia ślubu cywilnego jest kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Czas trwania tego ślubu jest bardzo różny, może wynieść zarówno kilka, jak i kilkanaście minut. To, ile będzie trwał ślub cywilny zależy od tego, na jaką ceremonię się zdecydujecie. Ślub cywilny bez ceremonii to uroczystość, której na ogół nie towarzyszy oprawa muzyczna, siłą rzeczy taki ślub trwa krócej. Jak zorganizować skromny ślub cywilny? Wystarczy, że zrezygnujecie w jego trakcie z dodatkowych elementów – oprawy muzycznej, składania osobistej przysięgi czy przemówień. Ślub cywilny trwa piętnaście, maksymalnie trzydzieści minut. Ceremonia rozpoczyna się od przemówienia wygłaszanego przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, następnie składana jest przysięga małżeńska. Po jej złożeniu kierownik USC stwierdza zawarcie małżeństwa. Ostatnim punktem ceremonii jest złożenie podpisów zarówno przez Was, jak i świadków.
Czy można wziąć ślub bez wesela?
Rosnące koszty przyjęć weselnych sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy można wziąć ślub bez wesela. Oczywiście że tak. Organizowanie przyjęcia weselnego nie jest konieczne. Możecie zdecydować się na skromny ślub cywilny, w którym udział brać będą tylko świadkowie i rodzice. Po zakończeniu ceremonii ślubnej możecie spotkać się z nimi na obiedzie albo od razu wyjechać w wymarzoną podróż. Zastanawiasz się, czy można wziąć ślub bez wesela i świadków? Wzięcie ślubu zarówno kościelnego, jak i cywilnego bez wesela jest możliwe, ale ceremonii tej muszą towarzyszyć świadkowie. Zarówno świadkami na ślubie kościelnym, jak i cywilnym mogą być osoby pełnoletnie posiadające dowód osobisty ewentualnie paszport. Nie ma przy tym znaczenia stan cywilny świadków.
Jakie dokumenty są niezbędne do wzięcia ślubu?
Niezależnie od tego, czy interesuje Was skromny ślub cywilny czy bardziej uroczysta ceremonia, musicie wcześniej wybrać Urząd Stanu Cywilnego (nie ma rejonizacji) zgromadzić odpowiednie dokumenty. Wybierając się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu zarezerwowania daty ślubu, musicie mieć przy sobie dowód osobisty albo paszport oraz skrócony odpis aktu urodzenia. Udzielenie śluby cywilnego jest bezpłatne, pobierana jest jednak opłata skarbowa za sporządzenia aktu małżeństwa – skrócony akt małżeństwa otrzymacie zaraz po zakończeniu ceremonii zaślubin. W chwili obecnej opłata za sporządzenia aktu małżeństwa wynosi osiemdziesiąt cztery złote. Chcecie wziąć skromny ślub cywilny poza urzędem? Musicie złożyć odpowiedni wniosek i wnieść opłatę – za ślub w plenerze zapłacicie tysiąc złotych.
Zostaw komentarz