Wybór świadka i świadkowej jest kluczową decyzją, od której zależy powodzenie wesela, a nawet samej ceremonii ślubnej. Świadek powoływany jest przez nowożeńców nie tylko jako honorowy gość uroczystości, ale także jako pomocnik, który przejmuje znaczną część obowiązków na długo przed świętem.
Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym – wymagania
Wielu młodych ludzi zastanawia się, kto może być świadkiem na ślubie cywilnym. Najczęściej tę rolę przejmują niezamężni przyjaciele, którzy dobrze znają większość gości, czują się swobodnie na imprezach i pomagają młodej parze radzić sobie z emocjami. Nie ma jednak ścisłej reguły, jeśli chodzi o to, kto może być świadkiem na ślubie cywilnym. Świadkami mogą być bracia, siostry, ciotki, wujkowie i inni krewni.
A kto może być świadkiem na ślubie kościelnym?
Większość Polaków nadal woli brać ślub kościelny i uważa się w mniejszym lub większym stopniu za katolików. W tradycji dwóch świadków towarzyszy młodej parze podczas ceremonii w kościele. Jeśli chodzi o to kto może być świadkiem na ślubie kościelnym, to jednakowo liturgia ja i prawo kościelne nie stawia tu praktycznie żadnych szczególnych wymagań. Świadek i świadkowa muszą mieć ukończone 18 lat. Co więcej, o tym, kto może być świadkiem na ślubie kościelnym, nie decyduje nawet wyznanie. Świadkiem może być jednakowo osoba wierząca, jak i niewierząca.
Co robią świadkowie na ślubie – jakie są ich obowiązki?
To, co robią świadkowie na ślubie, w dużej mierze zależy od przebiegu ceremonii. W sensie ogólnym świadek i świadkowa są depozytariuszami pierścionków, które powinny pojawić się w najważniejszym momencie ceremonii. To, co robią świadkowie na ślubie, jest też uzależnione od oczekiwań młodych. W niektórych przypadkach rolą świadkowej jest np. podtrzymywanie welonu panny młodej.
Co robią świadkowie na weselu i jakie są ich obowiązki?
Warto wyjaśnić też co robią świadkowie na weselu. Świadek dba np. o napełnianie kieliszków szampanem, chyba że scenariusz przewiduje inaczej. Kiedy goście opuszczają salę, sprawdza, czy wszystko jest w porządku, czy goście nie zostawili w pośpiechu czegoś ważnego. Następnie towarzyszy młodym na spacerze, pomaga fotografowi i kamerzyście.
To, co robią świadkowie na weselu podobnie jak w przypadku kościoła, zależy o scenariusza imprezy. Najczęściej już po przybyciu do restauracji, świadek bierze czynny udział w konkursach, pomagając w utrzymaniu porządku. Wręczając prezenty, świadkowie biorą je z rąk narzeczonych i przechowują w specjalnie wyznaczonym miejscu. W przypadku świadkowej obowiązki zaczynają się długo przed ceremonią. Świadkowa:
• Pomaga wybrać suknię ślubną i dodatki.
• Pomaga wybrać wizażystkę, stylistkę, fryzjerkę, florystkę.
• Ocenia styl wystroju sali bankietowej, ogólną koncepcję imprezy.
• Organizuje wieczór panieński.
• Pomaga pannie młodej ubrać się i stworzyć jej wizerunek w dniu ślubu.
• Przyjmuje kwiaty i prezenty.
Na samej uroczystości weselnej świadkowa, jak i świadek jest zawsze obok młodych, bierze udział w konkursach i pomaga zachować dobry nastrój.
Zostaw komentarz