Jak się kłócić w związku?

Konflikt może zdarzyć się w każdej, nawet najlepszej parze, gorsze chwile zdarzają się w każdym związku, a to oznacza, że kłótni nie da się uniknąć. Pary mogą się sprzeczać o różne rzeczy, powodem kłótni mogą być nawet błahostki. Nie każda kłótnia jest oczywiście zła, wiele par już jednak po pierwszej kłótni decyduje się na rozstanie. W czasie kłótni mogą bowiem paść słowa, które mocno zranią drugą stronę, słowa, których nie można wybaczyć. Kłótnia może być zarówno toksyczna, jak i konstruktywna.

Jakie są najczęstsze przyczyny kłótni?

Powodów do kłótni jest całe mnóstwo, można się w zasadzie kłócić o wszystko. Wyjątkowo często do kłótni dochodzi z powodu nierównego podziału obowiązków domowych – pary mogą się kłócić nawet o niewyrzucone śmieci, porozrzucane po całym domu brudne koszule albo skarpetki, czy niepozmywane naczynia. Częstym powodem kłótni są też pieniądze – wyjątkowo często stają się one punktem zapalnym w związku niezależnie od tego, czy każdy z partnerów dysponuje własnym budżetem, czy też wszystkie wydatki ustalają wspólnie. Kłótnie wybuchają też z powodu rodziny partnera – najczęściej dotyczą one relacji partnera z jego matką, niektórzy panowie żadnej ważnej decyzji nie podejmują bez konsultacji ze swoją mamą. Częstym powodem kłótni są także dzieci – na ogół wybuchają one w tych związkach, w który każdy z partnerów chciałby inaczej wychowywać pociechę.

Kiedy może dojść do pierwszej kłótni w związku?

Pierwsza kłótnia w związku może pojawić się dość szybko, statystycznie do takiej pierwszej kłótni dochodzi po czterech latach bycia w związku – tyle bowiem trwa faza zakochania. Stan ten sprawia, że mamy skłonności do idealizowania drugiej osoby, wyolbrzymiamy jej dobre cechy, a nie widzimy tych negatywnych. Mniej więcej po czterech latach pojawiają się pierwsze kryzysy, to wtedy najłatwiej jest o kłótnię, często po takiej pierwszej kłótni jedna ze stron decyduje się na zerwanie związku. Warto jednak pamiętać o tym, że pierwsza kłótnia w związku jest okazją do bliższego poznania partnera, trzeba jednak nauczyć się ze sobą rozmawiać, nie należy unikać nawet przykrych tematów.

Kłótnia w związku

Jak się dobrze kłócić?

Niemożliwe jest przeżycie życia bez kłótni, musimy liczyć się z tym, że sprzeczki z partnerem będą nam się przytrafiać. Toksyczne kłótnie w związku nie prowadzą do oczyszczenia atmosfery, a wręcz przeciwnie. Na szczęście wcale takie nie muszą być. Podczas kłótni musisz pamiętać przede wszystkim o tym, aby nie obrażać partnera. Oczywiste jest, że podczas sporu nie możesz używać wulgarnych słów, nie możesz też upokarzać partnera. Pamiętaj również o tym, aby nie wypominać mu wcześniejszych konfliktów. Musicie sobie oboje dać czas na rozwiązanie problemu, wzajemne ranienie się do niczego dobrego nie prowadzi, a może jedynie przyczynić się do jeszcze większego gniewu i złości. Jeżeli macie dzieci, pamiętajcie, aby nigdy nie kłócić się przy nich, szczególnie unikajcie kłótni przy małych dzieciach. Jeśli jednak dziecko będzie świadkiem Waszej kłótni, musicie z nim jak najszybciej porozmawiać i wyjaśnić, że dorośli nie we wszystkich sprawach muszą się ze sobą zgadzać.

Jak radzić sobie z ciągłymi kłótniami?

Ciągłe kłótnie w związku są dużym obciążeniem psychicznym, co więcej, mogą stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Takie kłótnie mogą doprowadzić też do decyzji o rozstaniu, dlatego też musisz dołożyć wszelkich starań, aby kłótnie nie zdarzały się zbyt często. Na pewno nie powinno do nich dochodzić każdego dnia. Jak się kłócić w związku? Musisz pozwolić się wypowiedzieć drugiej stronie, jeśli zależy Wam na związku, postarajcie się znaleźć rozwiązanie dla Waszego sporu, pamiętajcie też o tym, że konieczny będzie kompromis – jeśli jedna ze stron będzie upierała się przy swojej racji, sporu nie da się zakończyć, a to oznacza ciągłe kłótnie w związku. W czasie kłótni nie oceniaj partnera i trzymaj się przedmiotu sporu – nie wracaj do poprzednich konfliktów. Wiesz już, jak się kłócić w związku, po jej zakończeniu musi być jednak osobą gotową na przyjęcie przeprosin. Zawsze jest tak, że w wyniku kłótni zraniona jest nie tylko jedna osoba, musicie więc być gotowi na to, aby wzajemnie sobie wybaczyć. Nie pielęgnuj urazy, zastanów się na jakie ustępstwa jesteś gotowa pójść, aby naprawić Twoje relacje z partnerem. Pamiętaj, że osobom w związku, które się kłócą zależy na tym, aby ich związek był lepszy – Wasz związek również taki może być, ale jest jeden warunek do spełnienia: każda z Waszych kłótni musi być konstruktywna.