Na czym polega zbilansowana dieta?

Zbilansowana dieta to pojęcie, po które sięgamy najczęściej, mówiąc o zdrowym odżywianiu. Niektórym kojarzy się z restrykcyjną dietą. Tymczasem okazuje się, że jest to skojarzenie błędne. Specjaliści mówiący o zbilansowanej diecie, mają na myśli program żywieniowy skonstruowany tak, że zawiera on wszystkie potrzebne naszemu ciału składniki odżywcze, a jednocześnie dostarcza odpowiedniej ilości kalorii. Jeśli będziesz odżywiać się zgodnie z zasadami zbilansowanej diety, możesz być pewny, że zwiększasz swoje szanse na zachowanie zdrowia.

Jakie składniki żywieniowe powinna uwzględniać zbilansowana dieta?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zbilansować swoją dietę, musisz pamiętać, że powinna ona uwzględniać takie składniki pokarmowe, jak:

- białko;

- tłuszcze;

- węglowodany.

Nie można zapomnieć także o witaminach i składnikach mineralnych oraz błonniku korzystnie wpływającym na nasz układ pokarmowy. Nie bez znaczenia w zbilansowanej diecie jest także woda – musisz pamiętać, aby dziennie wypijać jej około półtora litra.

Tworząc jadłospis zbilansowanej diety, pamiętaj, aby uwzględnić potrzeby swojego organizmu. Osoby prowadzące siedzący tryb życia potrzebują zdecydowanie mniej kalorii niż ci, którzy są bardzo aktywni.

Ile posiłków powinna zawierać zbilansowana dieta?

Jeśli zastanawiasz się, które określenie jest prawidłowe – dieta zbilansowana czy zbalansowana – pamiętaj, że zawsze mówimy o diecie zbilansowanej. Jeżeli chcesz zaliczasz się do osób, które odżywiają się zgodnie z jej zasadami, nie możesz zapomnieć o odpowiedniej ilości posiłków w ciągu dnia. Specjaliści przyjmują, że najkorzystniej jest spożywać od czterech do pięciu posiłków dziennie. Pamiętaj także o tym, aby ostatni posiłek zjadać na około dwie godziny przed snem.

Dieta zbilansowana

Zbilansowana dieta jadłospis – co należy wykluczyć?

Odpowiadając na pytanie, jak zbilansować swoją dietę, należy skupić się też na tym, co z diety należy wykluczyć. Przede wszystkim zrezygnuj z jedzenia produktów typu fast food. To prawdziwa bomba kaloryczna dostarczająca ogromnych ilości szkodliwych tłuszczy trans. Jeśli będziesz po fast foody sięgać często, licz się z tym, że przytyjesz, a Twoje wyniki badań krwi nie będą najlepsze. Ogranicz słodycze, a także produkty, których podstawą jest oczyszczona mąka. Jedz jak najmniej potraw smażonych, które zawierają dużo kalorii i przyczyniają się do wzrostu poziomu złego cholesterolu.

Czego powinno być dużo w zbilansowanej diecie?

Zbilansowana dieta powinna przede wszystkim obejmować warzywa i owoce. Pamiętaj, aby każdego dnia zjeść ich przynajmniej pięć porcji, przy czym jeden owoc/warzywo to jednak porcja. Zawierają one dużo witamin i minerałów, są także źródłem błonnika. Wprowadzić do swoich posiłków produkty pełnozbożowe. Jeśli sięgasz po ryż, to brązowy. Podobnie z makaronem – wyklucz z diety ten jasny, sięgać po makaron brązowy. Ogranicz zużycie cukru, nie nadużywaj soli. Nie zapomnij też o ruchu – aktywność fizyczna to nieodłączny element zdrowego trybu życia. Sama dieta – nawet najlepiej zbilansowana – to bowiem zbyt mało, aby cieszyć się doskonałym samopoczuciem.