W dniu ślubu powrót do tradycji jest szczególnie ważny. Katolicka ceremonia zaślubin jest niezwykle bogata w różnorodne rytuały, pieśni i gratulacje, które są oryginalne i wyjątkowe dla każdego regionu. Ważny jest zwłaszcza jeden wzruszający rytuał – błogosławieństwo nowożeńców.
Czym jest błogosławieństwo rodziców przed ślubem?
Od niepamiętnych czasów rodzicielskie błogosławieństwo na weselu uważane jest za jeden z najważniejszych momentów uroczystości. Wcześniej młodzi ludzie nie mogli zawrzeć związku małżeńskiego w kościele bez otrzymania tej symbolicznej, choć niezwykle ważnej dla obu rodzin, zgody. Błogosławieństwo rodziców przed ślubem jest też powszechne dziś. Przed uzyskaniem zgody rodziców na zawarcie małżeństwa nowożeńcy muszą poprosić rodziców o błogosławieństwo. Tradycje różnią się w różnych regionach Polski. Co ciekawe, ceremonia odbywa się w zasadzie wszędzie dwa razy. Błogosławieństwo rodziców przed ślubem uzyskuje się na początku ceremonii i po kiedy nowożeńcy opuszczają kościół lub wracają do domu
Teksty błogosławieństwa rodziców – przykłady
Podczas błogosławieństwa nowożeńców przed ślubem rodzice często siedzą, podczas gdy panna młoda i pan młody zbliżają się do nich, aby ukłonić się i ucałować ich dłonie. Dość popularną tradycją jest także sytuacja, gdy rodzice stoją, a nowożeńcy kłaniają się każdemu z nich. Teksty błogosławieństwa rodziców mogą być różne. To np:
„Na nową drogę życia błogosławię was w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. Bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju”.
Inne teksty błogosławieństwa rodziców to:
„Musicie być silni miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma. Tą miłością, która nigdy was nie zawiedzie”.
Jak wyglądało tradycyjne błogosławieństwo przed ślubem?
Po ślubie, rodzice spotykają się z nowożeńcami w kościele lub w restauracji z bochenkiem chleba. To tradycyjne błogosławieństwo przed ślubem na wzór chłopskich, wiejski. Kiedyś ten rytuał odbywał się przy zaręczynach. Gdy nowożeńcy spotykali się, rodzice trzymali w rękach chleb (bochenek) i sól. Natomiast na niektórych terenach Podlasia czy Małopolski wykorzystywano miód. Tradycyjnie nowożeńcy mieli obowiązek trzykrotnie ukłonić się rodzicom na znak szacunku. Dopiero wtedy mogli uzyskać tradycyjne błogosławieństwo przed ślubem.
Nowoczesne błogosławieństwo przed ślubem – co się zmieniło?
Do ceremonii należy przygotować się wcześniej. Zwykle używano obrazy przedstawiające Chrystusa Zbawiciela i Matkę Boską. Nowożeńcy przeważnie klękali, a ojciec i matka panny młodej robili nad nimi znak krzyża. Bardzo ważną częścią obrzędu są życzenia. Nowoczesne błogosławieństwo przed ślubem może być utrzymane w dowolnej formule. Choć jak wspomnieliśmy wcześniej, istnieją stare, sprawdzone, czy tradycyjne formuły, to nowoczesne błogosławieństwo przed ślubem pozwala na pełną dowolność. Młodzi powinni też pokłonić się sąsiadom i krewnym, którzy przybyli na wesele. Dopiero potem może rozpocząć się zabawa, po której młodzi udają się do swojej sypialni.
Zostaw komentarz